+ A - تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۸ کد مطلب: 70919
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
می‌توانیم در جمع ۴ تیم اول دنیا باشیم
می‌توانیم در جمع ۴ تیم اول دنیا باشیم

فرهیختگان/بهنام محمودی: از سال 73 تا 86 در تیم ملی بوده‌ام و می‌شود گفت شروع حرفه‌ای والیبال با ما بوده است.

از سال 73 تا 86 در تیم ملی بوده‌ام و می‌شود گفت شروع حرفه‌ای والیبال با ما بوده است. شرایط در آن دوره اصلا قابل قیاس با زمان حال نبود. چه از نظر امکانات و چه امکان انجام بازی‌های تدارکاتی. بازیکنی مثل فرهاد ظریف از بازمانده‌های دوران ماست. ضمن اینکه معروف هم در همان روزهای پایانی دوره قهرمانی ما به تیم ملی رسیده بود. پس موفقیت‌های اخیر را نمی‌توان تنها به بالارفتن سطح بازی ملی‌پوشان نسبت داد. پس از آنکه من، ترکاشوند، حسینی و چند نفر دیگر از تیم ملی کنار رفتیم، فدراسیون نفرات جوانی را جایگزین کرد. همین تغییر نسل سبب شد بین سال‌های 86 تا 89 درجا بزنیم و این امری طبیعی بود. نگاهی به والیبال کوبا داشته باشید تا ببینید که آنها هم پس از تغییر کلی بازیکنان‌شان هم‌اکنون در افت به سر می‌برند. اما در ادامه، برنامه‌ریزی درست فدراسیون و آوردن یک مربی بزرگ، والیبال ایران را دوباره به مسیر اصلی‌اش برگرداند.
پیش از آمدن ولاسکو، والیبال ایران از لحاظ سخت‌افزاری و بازیکنان مستعد در شرایط خوبی قرار داشت. فراموش نکنیم که ولاسکو چندین سال در چک و اسپانیا هم بود اما نتوانست در آنجا به موفقیتی برسد. اعتقاد دارم اگر مربی دیگری به ایران می‌آمد، بازهم می‌توانست افتخاراتی را به دست آورد البته در سطحی پایین‌تر از او. یکی از ویژگی‌های آقای ولاسکو جدا از برنامه‌ریزی دقیق و بالابردن سطح تکنیکی، ایجاد ‌انگیزه و روحیه حرفه‌ای در تیم بوده است. اگر می‌خواهیم با کنار رفتن ولاسکو ضرر نبینیم باید از الان به فکر آموزش مربی باشیم. می‌توانیم از تجربیات ولاسکو استفاده کنیم و مربی‌های جوانی را پرورش دهیم و از آنها در لیگ استفاده کنیم تا خیال‌مان برای سال‌های بعد راحت شود.
برای تضمین موفقیت باید پشتوانه‌های خوبی داشته باشیم. تیم ملی نوجوانان که در مسابقات جهانی چهارم شدند بهترین سرمایه‌ها هستند. در کنار پشتوانه‌سازی باید لیگمان را هم تقویت کنیم. از دل همین لیگ است که ولاسکو می‌تواند بازیکنان مناسب را انتخاب کند. البته شرط داشتن لیگ پویا این است که مربیان‌مان در سطح باشگاهی هم تلاش بیشتری برای ساخت بازیکن کنند.
به نظرم می‌توانیم در دو سال آینده جایگاهمان را بین هشت تیم برتر دنیا تثبیت کنیم و در پنج سال بعد در جمع چهار تیم اول باشیم. در این راه به حمایت وزارت ورزش از والیبال نیاز جدی داریم. ضمن اینکه در کنار برنامه‌ریزی دقیق‌تر باید مدیریت در باشگاه‌ها و فدراسیون همسو‌تر باشد تا نتیجه‌اش را در سطح کلان ببینیم.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3159