+ A - تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۵ کد مطلب: 72649
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
در حاشیه سفر بن سلطان به مسکو
عربستان در بن‌بست سوریه
عربستان در بن‌بست سوریه

فرهیختگان/مازیار آقازاده: برای بسیاری از ناظران و تحلیلگران مسائل بین‌الملل سفر هفته گذشته بندر بن سلطان وزیر اطلاعات عربستان به مسکو و دیدار چهار ساعته وی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مهم به نظر می‌رسید؛ به‌ویژه آنکه دولت عربستان و روسیه در مورد مهم‌ترین بحران جاری خاورمیانه یعنی «جنگ داخلی سوریه» از منظر مواضع و عملکرد در دو طیف متضاد قرار دارند.

برای بسیاری از ناظران و تحلیلگران مسائل بین‌الملل سفر هفته گذشته بندر بن سلطان وزیر اطلاعات عربستان به مسکو و دیدار چهار ساعته وی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مهم به نظر می‌رسید؛ به‌ویژه آنکه دولت عربستان و روسیه در مورد مهم‌ترین بحران جاری خاورمیانه یعنی «جنگ داخلی سوریه» از منظر مواضع و عملکرد در دو طیف متضاد قرار دارند. دولت روسیه در دو سال گذشته با وجود همه تلاش‌های کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی منطقه ازجمله عربستان و نیز ترکیه، تغییری در حمایت قاطع خود از دولت بشار اسد نداده است. این در حالی است که دولت ریاض در دو سال گذشته یکی از مهم‌ترین حامیان مالی و تسلیحاتی گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه بوده است. اما چند روز پس از سفر بندر بن سلطان پرده‌ها کم‌کم بالا رفت و برخی منابع دیپلماتیک برای رسانه‌ها فاش کردند که رئیس دستگاه اطلاعات عربستان در دیدار طولانی خود با پوتین به دولت روسیه پیشنهادهای وسوسه‌برانگیز مالی ازجمله خریدهای کلان تسلیحاتی (به ارزش 15 میلیارد دلار) داده است تا دولت مسکو دست از حمایت دولت بشار اسد بردارد و اجازه دهد مخالفان مسلح حکومت سوریه با حمایت و پشتیبانی کشورهای غربی و عربی کار حکومت بشار اسد را یکسره کنند. گزارش‌های بعدی پس از انتشار این خبر اما حاکی از رد پیشنهادهای عربستان از سوی روسیه بوده است؛ لذا با فرض صحت دو گمانه پیشنهادهای عربستان به روسیه و نپذیرفتن این پیشنهادها از سوی مسکو باید نکاتی چند را متذکر شد:
1- به نظر می‌رسد دولت روسیه ایستادگی در برابر موضع حمایت از دولت بشار اسد در سوریه را موضعی استراتژیک و مهم برای خود می‌داند و به هیچ‌وجه حاضر نیست در این زمینه کوتاه بیاید.
2- از نظر مسکو سقوط حکومت بشار اسد در سوریه می‌تواند تاثیراتی گسترده در جغرافیای سیاسی و ژئوپولتیک قدرت در منطقه خاورمیانه ایجاد کند و توازن موجود در منطقه را به نحو چشمگیری به ضرر مسکو و به نفع غرب به هم بزند.
3- دولت عربستان و برخی کشورهای حامی مخالفان مسلح حکومت سوریه از ایجاد جنگ داخلی در سوریه سرخورده شده و با توجه به اینکه در دو سال گذشته به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند، با استیصال از روسیه می‌خواهند تا از بشار اسد حمایت نکند.
4- کشورهای حامی مخالفان مسلح حکومت سوریه ازجمله عربستان برسقوط حکومت بشار اسد و برهم‌زدن توازن قوا در خاورمیانه بسیار تاکید دارند و این مساله را در بالا بردن کفه تعادل قوای خود در خاورمیانه به ضرر ایران و محور مقاومت بسیار حائز اهمیت می‌دانند.
5- کشورهای حامی مخالفان مسلح حکومت سوریه ازجمله عربستان هیچ چشم‌انداز روشنی از ادامه روند کنونی جنگ داخلی در سوریه در مقابل خود نمی‌بینند و از تغییر حکومت سوریه به وسیله حمایت از شورشیان مسلح تقریبا ناامید شده‌اند.
6- اوضاع جاری کنونی در سوریه تنها یک جنگ داخلی نیست بلکه یک جنگ منطقه‌ای و حتی یک جنگ جهانی در ابعاد محدود است که نتیجه آن نه‌تنها در داخل سوریه بلکه تا حدود زیادی در تغییر معادلات قدرت در منطقه خاورمیانه و جهان تاثیرگذار خواهد بود.
7- با کمال تاسف جنگ داخلی سوریه با شرایطی که در دو سال گذشته طی کرده روز به روز به سمت نظامی شدن پیش می‌رود و آنچه مشخص است اینکه برخی بازیگران منطقه‌ای و بین المللی اراده چندانی برای حل و فصل بحران با روش سیاسی ندارند، چون هنوز هم به دنبال تغییر وضعیت نظامی به هر روش ممکن هستند.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.1833