+ A - تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۱ کد مطلب: 73355
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
مصر و خطر جنگ داخلی
مصر و خطر جنگ داخلی

فرهیختگان/حسن هانی‌زاده: تهاجم خونین ارتش مصر به تجمع هواداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر در میدان‌های رابعه‌العدویه و النهضه قاهره، مصر را وارد مرحله خطرناکی کرد.

 صرف‌نظر از اینکه دولت اسلامگرای محمد مرسی در طول یک سال حاکمیت خود اشتباهات زیادی مرتکب شد اما اقدام نظامیان در برکناری مرسی با روح دموکراسی و آزادی مغایرت دارد. طبیعی است اخوان‌المسلمین در میان توده‌های فرودست جامعه 85 میلیون نفری مصر دارای جایگاه رفیعی است و پس از برکناری مرسی هواداران خود را فراخواند. این نیروها در طول یک ماه گذشته در دو میدان مرکزی النهضه و
رابعه العدویه تحصن و به صورتی مسالمت‌آمیز اقدام ارتش را محکوم کردند اما ارتش در یک حرکت خشونت‌آمیز ضمن حمله به هواداران اخوان‌المسلمین صدها نفر را قتل عام کرد و هزاران نفر دیگر را مجروح ساخت. این قتل عام، جامعه مصر را به یک فضای دوقطبی تبدیل کرد که این فضا مصر را وارد بحران جدیدی ساخته که به یک جنگ داخلی شبیه است. سوالی که اکنون مطرح است این است که آیا ارتش مصر با چراغ سبز آمریکا و غرب دست به کودتا زد و آمریکا از این کودتا چه نفعی خواهد برد؟ قطعا آمریکا و غرب به دلیل جایگاه مهم ژئواستراتژیکی مصر، تحولات این کشور را به دقت رصد می‌کردند زیرا وجود مرز مشترک میان مصر و فلسطین اشغالی ارتباط مستقیمی با امنیت ملی آمریکا دارد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی اخیر خود که پس از حوادث خونین مصر ایراد کرد صریحا اعلام کرد سرنوشت مصر با امنیت ملی آمریکا ارتباط دارد. لذا آمریکا پس از سرنگونی حسنی مبارک به دلیل موج اسلام‌خواهی که مصر را فرا گرفته بود نتوانست از پیروزی اخوان‌المسلمین در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی جلو‌گیری کند. اما پس از شکل‌گیری دولت اسلامگرای محمد مرسی، آمریکا ضمن کار‌شکنی در روند دولت‌سازی اخوان‌المسلمین تلاش کرد تا دولت اخوان‌المسلمین را ناکارآمد جلوه دهد. قطع کمک‌های مالی آمریکا، غرب و صندوق بین‌المللی پول به مصر شرایط اقتصادی دشواری را برای دولت اخوان‌المسلمین ایجاد کرد لذا بحران اقتصادی به گسست میان دولت و توده‌های فرودست جامعه مصر منجر شد. با فراهم شدن زمینه پذیرش یک شورش اجتماعی و تحصن هواداران جبهه تمرد در میدان التحریر قاهره، ارتش به بهانه نجات انقلاب مردم مصر دست به کودتا زد. تشویق پنهانی ارتش مصر توسط آمریکا با این هدف استراتژیکی صورت گرفت که آمریکا تلاش می‌کند یک جنگ داخلی مشابه جنگی که در سوریه جریان دارد را بر مردم مصر تحمیل کند. هدف اصلی آمریکا اولا درگیر کردن ارتش مصر با مردم و درنهایت فرسوده کردن توان نیروهای مسلح مصر است تا در آینده ارتش مصر نتواند در برابر ارتش رژیم صهیونیستی ایستادگی کند. همچنین آمریکا قصد دارد به بهانه ناامن شدن منطقه سینا این اجازه را به ارتش اسرائیل بدهد تا برخلاف موافقتنامه کمپ دیوید مناطقی از صحرای سینا را اشغال کند. بخش‌هایی از موافقتنامه کمپ دیوید صراحت دارد که نیروهای زرهی رژیم صهیونیستی و مصر تا فاصله معینی نمی‌توانند در صحرای سینا مستقر شوند بلکه گشت‌های مشترک امنیت سینا را تامین می‌کنند. لذا اوضاع مصر اکنون وارد مرحله حساسی شده و اگر سیاسیون، فرماندهان ارتش و رهبران اخوان‌المسلمین به یک توافق سیاسی دست پیدا نکنند قطعا مصر وارد جنگ داخلی خونینی مشابه جنگ داخلی الجزایر در سال 1992 خواهد شد. در سال 1992 پس از اینکه جبهه نجات اسلامی الجزایر در انتخابات شوراهای شهر به پیروزی رسید، ارتش الجزایر دست به کودتا زد که بر اثر آن جنگ 12 ساله خونینی بر این کشور حاکم شد. از آنجایی که اخوان‌المسلمین تجربه مبارزاتی 85 ساله‌ای دارد قطعا در برابر کودتای ارتش ساکت نخواهد شد و به سمت رادیکالیسم و مبارزه مسلحانه حرکت خواهد کرد و به همین دلیل خطر جنگ داخلی، مصر را تهدید می‌کند.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.1483