+ A - تاریخ ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۱ کد مطلب: 74986
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
سه سناریو برای حمله احتمالی به سوریه
سه سناریو برای حمله احتمالی  به سوریه

فرهیختگان/مازیار آقازاده: دولت واشنگتن تا زمانی که از ماهیت حکومت جایگزین بشار اسد در آینده سوریه مطمئن نشده باشد، همچنان فاقد عزم جدی برای ساقط کردن حکومت سوریه خواهد بود.

با آغاز شمارش معکوس برای حمله احتمالی آمریکا و متحدان غربی این کشور به سوریه، سه سناریو برای مداخله نظامی آمریکا در سوریه قابل طرح است:
1- سناریوی مداخله حداقلی (تنبیه): این سناریو که محتمل‌ترین سناریو است برای تنبیه حکومت بشار اسد از آنچه که غرب مدعی استفاده حکومت سوریه از سلاح شیمیایی می‌خواند، است. در قالب این سناریو حملات موشکی و هوایی محدود به برخی مراکز نظامی سوریه در دستور عملیات خواهد بود که ممکن است بیش از سه روز طول نکشد و تغییری جدی در صف‌بندی و توازن قوای کنونی بین نیروهای ارتش سوریه و مخالفان مسلح حکومت سوریه بر جای نگذارد و تنها عمل به وعده «خط قرمز» تعیین شده از سوی اوباما برای دولت سوریه باشد.
2- سناریوی مداخله موثر(تاثیر): در قالب این سناریو که احتمال وقوع آن بعید نیست، هدف حملات نظامی تغییر توازن قوا در صحنه جنگ داخلی سوریه به نفع مخالفان مسلح حکومت سوریه خواهد بود. نیروهای ارتش سوریه در ماه‌های گذشته دست بالا را در جبهه نبرد داخلی با شورشیان مسلح مورد حمایت کشورهای خارجی داشته‌اند و توانسته‌اند به پیروزی‌های چشمگیر ازجمله آزاد‌سازی شهر مهم و استراتژیک «القصیر» و پاکسازی مناطق حاشیه‌ای شهر حلب از شورشیان مسلح، دست یابند. در قالب این سناریو تلاش می‌شود علاوه بر تنبیه حکومت سوریه به‌خاطر اتهام استفاده حکومت دمشق از سلاح شیمیایی، ضرباتی جدی به ساختار و بدنه نیروهای ارتش سوریه وارد شود تا این نیروها ضعیف‌تر از گذشته شوند و در هفته‌ها و ماه‌های آتی شورشیان مسلح بتوانند کنترل دوباره مناطق از دست داده را به دست گیرند و به سمت دمشق پیشروی کنند و این‌گونه موضع دولت سوریه در آستانه برگزاری کنفرانس ژنو 2 تضعیف شود و ارتش سوریه موقعیت برتر کنونی خود را در جنگ داخلی این کشور از دست بدهد.
3- سناریوی مداخله حداکثری(تغییر): در قالب این سناریو هدف عملیات نظامی تصرف نهایی دمشق و تغییر رژیم خواهد بود اما وقوع این سناریو بعید به نظر می‌رسد، چراکه می‌تواند واکنش‌های حامیان حکومت سوریه (ازجمله روسیه، ایران و حزب‌الله) را در پی داشته باشد و جنگ را به یک جنگ منطقه‌ای گسترده یا حتی یک جنگ جهانی تبدیل کند. از سوی دیگر دولت آمریکا همچنان دغدغه فردای سقوط حکومت بشار اسد را دارد و از احتمال قدرت‌یابی گروه‌های تندرو سلفی و گروه‌هایی چون «جبهه النصره» (وابسته به القاعده) در آینده سوریه بیمناک است. بنابراین با ملاحظه جمیع تبعات احتمالی عملیات نظامی برای تغییر رژیم در سوریه، به نظر نمی‌رسد این مهم بدون پرداخت هزینه‌ای بسیار گزاف برای آمریکا و غرب ممکن باشد. به نظر می‌رسد محتمل‌ترین سناریوی آمریکا و غرب از مداخله نظامی احتمالی در سوریه، حفظ پرستیژ دولت اوباما در زمینه خط قرمز تعیین شده برای دولت سوریه و نیز تغییر حتی‌المقدور توازن قوا به ضرر ارتش سوریه در جبهه نبرد داخلی این کشور مقابل شورشیان مسلح مخالف حکومت باشد.
دولت واشنگتن تا زمانی که از ماهیت حکومت جایگزین بشار اسد در آینده سوریه مطمئن نشده باشد، همچنان فاقد عزم جدی برای ساقط کردن حکومت سوریه خواهد بود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3179