+ A - تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۴ کد مطلب: 75802
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
مدیر انجمن محاسبات سریع ریاضی در گفت‌وگو با فرهیختگان عنوان کرد
ریاضی، درمانی برای کودکان بیش‌فعال
ریاضی، درمانی برای کودکان بیش‌فعال

فرهیختگان/زهرا ساختمانیان: «بازم زنگ ریاضی» شاید این جمله آشنایی برای همه ما باشد. بیشتر دانش‌آموزان در طول دوران مدرسه به نوعی از زنگ ریاضی فراری هستند و این درس را به‌عنوان درسی دشوار و بدون انعطاف می‌شناسند که روش‌های تدریس آن توسط معلمان را می‌توان یکی از مشکلات دانش‌آموزان در آموزش این درس نام برد.

این در حالی است که می‌توان با آموزش محاسبات سریع علاوه بر افزایش جذابیت این درس دشوار، راهی را برای درمان اختلالات یادگیری و آموزش کودکان بیش فعال پیدا کرد.
امروز به ادعای انجمن محاسبات سریع ریاضی کشور دیگر درس ریاضی تنها تجمعی از اعداد و فرمول‌های سخت و دشوار نیست بلکه با یادگیری روش‌ها و تکنیک‌های امتحان شده این انجمن می‌توان درس ریاضی را با آرامش و به دور از سختی‌های گذشته فراگرفت و حتی دربسیاری موارد افراد، خود دست به ابداعاتی در حوزه فرمول‌های ریاضی برای یادگیری بهتر می‌زنند.
انجمن محاسبات سریع ریاضی چند ماهی است که در تهران راه‌اندازی شده و این انجمن تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان و حتی دانشجویان را با
17 تکنیک در امر یادگیری دروس ریاضی کمک کند. این انجمن به همت سلمان داداشی، مدرس محاسبات سریع ذهنی فعالیت خود را آغاز کرده که وی برای رسیدن به این هدف حدود پنج سال روی آموزش محاسبات سریع ریاضی فعالیت علمی و تحقیقاتی انجام داده است.
بر این اساس به گفت‌وگو با سلمان داداشی، مدیر انجمن محاسبات سریع ریاضی می‌نشینیم تا با جزئیات و اهداف راه‌اندازی این انجمن بیشتر آشنا شویم.
     
 انجمن محاسبات سریع ریاضی از چه تاریخی و با چه هدفی در آموزش و پرورش راه‌اندازی شده است؟
انجمن محاسبات سریع ریاضی با تایید دبیرخانه راهبرد ریاضیات کشور و اداره کل آموزش و پرورش تهران راه‌اندازی شده است که این انجمن از طریق
17 تکنیک روش‌های مختلف را برای یادگیری ریاضی و انجام محاسبات سریع به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش می‌دهد. درحال حاضر این انجمن در اداره کل آموزش و پرورش استان تهران فعالیت می‌کند.
هدف از راه‌اندازی انجمن محاسبات سریع ریاضی تنها آموزش محاسبات ریاضی نبوده بلکه در این انجمن تقویت حافظه، تمرین تمرکز، تغییر نگرش کمبود در زندگی و افزایش اعتماد به نفس افراد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.
 در انجمن محاسبات سریع ریاضی چه اقداماتی صورت می‌گیرد و آیا این انجمن می‌تواند انگیزه دانش‌آموزان برای کسب دروس ریاضی را افزایش دهد؟
با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی که در این انجمن به دانش‌آموزان ارائه می‌شود بر این اساس دانش‌آموزان برای انجام محاسبات ریاضی در مقاطع مختلف نیازی به استفاده از ماشین حساب ندارند. روش‌های ارائه شده به دانش‌آموزان به صورت جهانی است و این روش‌ها در بسیاری از مدارس دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
با توجه به اینکه روش‌ها و تکنیک‌هایی که در انجمن به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود موجب کاهش استرس دانشجویان برای یادگیری فرمول‌ها و محاسبات ریاضی خواهد بود، زمینه یادگیری افراد بیشتر شده و دانش‌آموزان به دروس ریاضی علاقه‌مند می‌شوند و در بسیاری موارد دانش‌آموزان به مدرسان روش‌های جدید محاسباتی را که خود به دست آورده‌اند، ارائه می‌کنند. این امر نشان‌دهنده اشتیاق دانش‌آموزان به یادگیری دروس ریاضی و انجام محاسبات مختلف است چراکه بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل استرس‌های زیاد در زمان برگزاری کنکور نمی‌توانند محاسبات پایه را نیز به درستی انجام دهند که این انجمن از طریق تکنیک‌هایی که دارد روش انجام محاسبات برای موفقیت در کنکور را آموزش می‌دهد.
 آیا دیگر کشورهای جهان نیز از محاسبات سریع در آموزش‌های خود برای دانش‌آموزان استفاده می‌کنند؟
در حال حاضر کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، هند و ژاپن در آموزش دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی از فرمول‌ها و تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی استفاده می‌کنند و در مدارس این کشورها استفاده از ماشین حساب به‌طور کلی ممنوع است.
 آیا مدارس فعلی کشور به موضوع محاسبات سریع توجه می‌کنند و فرمول‌ها و تکنیک‌های این محاسبه در مدارس استفاده می‌شود؟
متاسفانه به موضوع محاسبات سریع در کشور فکر نشده و این موضوع جایگاه خاصی در مدارس و آموزش‌های فعلی ندارد. در واقع می‌توان گفت برخی از این روش‌ها وارد کتاب‌های درسی شده اما بیشتر این روش‌ها با نگاه زنگ تفریح برای دانش‌آموزان بوده است. باتوجه به اینکه تکنیک‌ها و فرمول‌های مربوط به محاسبات سریع سختی و خشکی درس ریاضی را از بین می‌برد معلمان و اولیای مدارسی که با این روش‌ها آشنا شده‌اند استقبال زیادی از ارائه این روش‌ها برای دانش‌آموزان داشته‌اند.در شرایط فعلی و با توجه به مثبت بودن روش‌ها و تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی باید این نوع روش‌ها به معلمان آموزش داده شده و براساس این روند به متون درسی دانش‌آموزان نیز وارد شود.
 به نظر شما آموزش فرمول‌ها و تکنیک‌های محاسبات سریع دارای محدودیت سنی است؟
فرمول‌ها و تکنیک‌های محاسبات سریع ریاضی که در انجمن تدریس و ارائه می‌شود دارای محدودیت سنی نیست و افراد 9 تا 90 ساله نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند و روش‌های موجود را فرا گیرند. طی مدت زمانی که این آموزش‌ها از سوی انجمن ارائه شده است بسیاری از افرادی که دارای سن بالایی بوده‌اند نیز علاقه‌مند به یادگیری این روش‌ها بودند زیرا می‌توانستند از طریق این روش‌ها محاسبات ریاضی مربوط به کار و زندگی خود را انجام دهند.
اصل تکنیک‌ها و فرمول‌های ارائه شده در انجمن محاسبات سریع ریاضی از روش تراختنبرگ گرفته شده است که این روش برای نخستین‌بار برای یک دانش‌آموز کم‌توان ذهنی طراحی شده بود. براین اساس می‌توان گفت از 17 تکنیک موجود در این انجمن می‌توان آموزش‌های لازم را به کودکان کم‌توان ذهنی ارائه کرد.
 آیا تکنیک‌های ارائه شده در انجمن محاسبات سریع ریاضی، روشی مناسب برای یادگیری جدول‌ضرب به دانش‌آموزان ارائه می‌کند؟
طبق دروس آموزش و پرورش دانش‌آموزان سوم دبستان حدود شش ماه از زمان تحصیل خود را برای حفظ جدول ضرب صرف می‌کنند، این درحالی است که بسیاری از افراد در سنین بالاتر حفظیات خود در زمینه جدول ضرب را از یاد می‌برند و در برخی موارد با مشکل روبه‌رو می‌شوند. اما انجمن محاسبات سریع ریاضی از طریق انگشتان دست کل جدول ضرب را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد که این امر موجب می‌شود جدول ضرب از ذهن دانش‌آموزان فراموش نشود.
 فرمول‌ها و تکنیک‌های انجمن محاسبات سریع ریاضی می‌تواند در درمان اختلالات یادگیری تاثیری داشته باشد؟
انجمن محاسبات سریع ریاضی برنامه دارد اختلالات یادگیری درس ریاضی را براساس تجهیزات پزشکی و علم مفهومی طی جلساتی تحت نظر پزشک و جراح مغز و اعصاب درمان کند که این روش از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت مجوز دریافت کرده است.
در این روش به افراد در مطب پزشک تمریناتی ارائه می‌شود که براساس آن فرکانس‌های مغز افراد دریافت شده و نقاط قدرت یادگیری افراد تقویت می‌شود.
 آیا این روش‌ها می‌تواند به کودکان بیش فعال نیز کمک کند؟
دانش‌آموزان بیش فعال دارای یادگیری بالایی هستند اما به دلیل مشکل بیش فعالی نمی‌توانند از توانایی خود استفاده کنند اما در انجمن محاسبات سریع ریاضی به مغز دانش‌آموزان بیش فعال برنامه داده می‌شود و از این طریق مهارت ایجاد تمرکز به آنها آموزش داده می‌شود. تمرینات برای این دانش‌آموزان براساس امواج مغز آنها که از سوی پزشک دریافت شده است، طراحی خواهد شد.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.4233