+ A - تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۴ کد مطلب: 77055
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
در باب احتمال حضور شهردار تهران در جلسات کابینه
در باب احتمال حضور شهردار تهران  در جلسات کابینه

فرهیختگان/محمد منتظری: این روزها سخن از حضور شهردار تهران در هیات دولت است. اتفاقی که تا پیش از این رخ نداده است اما احتمال می‌رود که در دولت یازدهم این اتفاق برای نخستین بار محقق شود.

واقعیت این است که این سوال که آیا حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت به صلاح است؟ از اساس سوالی اشتباه است و این سوال تنها ممکن است از سوی کسانی مطرح شود که سمت و سویی سیاسی داشته باشند و از مطرح کردن چنین سوالی نیز سمت‌وسویی سیاسی را مراد کرده باشند. تهران امروز یک کلانشهر به معنای واقعی کلمه و مرکز تصمیم‌گیری کشور است. تهران، خوب یا بد، قلب کشور است. تهران اگر حالش خوب باشد حال کشور خوب است. شهردار تهران به معنای واقعی کلمه تنها یک شهردار ساده است. بسیاری از مسائلی که شهردار تهران با آن سر و کار دارد مسائلی در حد و اندازه مدیریت کشوری است. تصمیماتی که شهرداری تهران درخصوص نحوه اداره شهر، مسائل مربوط به عمران و آبادانی شهر و مسائل زیست‌محیطی اتخاذ می‌کند، مسائلی هستند که کم از مسائل کلان مدیریت کشوری ندارند.
علاوه‌بر اینها اداره شهری مانند تهران با این تمرکز سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اداری شهردار تهران را ناگزیر از برقراری ارتباط مستمر با بسیاری از نهادهای دولتی می‌کند. برای مثال شهرداری تهران برای حل معضل ریزگرد‌ها در تهران و آلودگی هوا نیازمند تعامل و ارتباط نزدیک با سازمان حفاظت محیط‌زیست است. شهرداری تهران برای گسترش خطوط متروی تهران به‌گونه‌ای که بتواند نیاز جمعیت میلیونی تهران را برآورده کند نیازمند ارتباط نزدیک با دولت است. از سوی دیگر وقتی در مجلس شورای اسلامی این طرح مطرح می‌شود که قسمتی از درآمدهای پایدار شهرداری تهران به شهرهای دیگر اختصاص یابد، بنابراین مجلس محترم شهرداری تهران را آنقدر بزرگ دیده ‌است که تصمیم گرفته از جیب شهرداری تهران به‌عنوان «پدر» بردارد و به جیب شهرهای دیگر به‌عنوان «پسر» بریزد. بنابراین آیا این پدر به‌عنوان بزرگ یک خانواده حق ندارد در اصلی‌ترین مجلس تصمیم‌گیری برای کشور حضور داشته باشد.
البته باید متوجه دو نکته بسیار مهم بود:
اول
 اینکه اگر قرار است شهردار تهران در جلسات هیات دولت حضور یابد- که آن‌گونه که آقای تقی‌پور سخنگوی شورای شهر گفته است رئیس‌جمهور با این مساله موافق است- ابتدا باید قانونی برای این امر نوشته شود. هیات دولت باید این حضور را به صورت یک قانون مصوب تدوین کند تا در دولت‌های بعدی و شهردارهای بعدی نیز سازوکار کاملا مشخص باشد. چگونگی حضور، حق رای، چگونگی برخورد شهردار با رسانه‌ها درخصوص مسائلی که در هیات دولت مطرح می‌شود و نحوه و زمان حضور نیز باید در این سازوکار دیده شود.
دوم
 اینکه یک دولت به هر دلیلی در یک مقطع شهردار تهران را به جلسات هیات دولت دعوت کند و در مقطعی در دولتی دیگر این کار انجام نشود درست نیست. باید قانون و رویه ثابتی دراین باره وجود داشته باشد نه اینکه در زمان یک شهردار این کار انجام شود و در زمان شهردار دیگر این رویه از بین برود. خلاصه کلام اینکه اگر قرار باشد شهردار تهران با حضور در جلسات هیات دولت بتواند حافظ منافع اجتماعی، مدنی و شهری شهروندان تهرانی باشد چه چیزی از این بهتر؟ اگر شهردار تهران بتواند با حضور در شورای شهر صدایی برای شهرهای دیگر کشور در دفاع از خواسته‌ها و منافع شان باشد چه از این بهتر؟

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
3.2027