+ A - تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۳ کد مطلب: 78185
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
امید به صنعت خودرو بازمی‌گردد
امید به صنعت خودرو بازمی‌گردد

فرهیختگان/آرش محبی‌نژاد: صنعت خودرو با شروع دولت یازدهم در دوکلمه منتظر و امیدوار است. بنابراین در حال حاضر باید فرصت بیشتری به دولت بدهیم و منتظر بازگشت ایشان از سفر نیویورک و نتایج این تصمیمات باشیم.

اما به‌طور کلی می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که وضعیت صنعت خودرو با شروع وزش نسیم رفع و لغو تحریم‌ها خوب است. ضمن اینکه امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این صنعت به دومین صنعت بزرگ کشور بعد از صنایعی چون نفت، گاز و پتروشیمی تبدیل شود و روزهای خوش و آفتابی را برای این صنعت شاهد باشیم. اما درخصوص اتفاقاتی که روز پنجشنبه در جلسه سیاستگذاری خودرو و صحبت‌های وزیر صنعت درخصوص استفاده تسهیلات از صندوق توسعه ملی افتاد، باید گفت این بحث هر چند جدید نیست و در دولت قبل کارساز واقع نشد، بیان چند نکته قابل ذکر است. اول اینکه سرعت تصمیم‌گیری مسوولان و سرعت تزریق نقدینگی برای این صنعت که در شرایط حساسی قرار دارد، بسیار حیاتی است. نکته دیگر اینکه میزان تسهیلاتی که مصوب می‌شود اگر محدود و کم باشد، مشکلی را حل نمی‌کند. بنابراین ضرورت دارد شرایط برای این صنعت تسهیل شود. در شرایط فعلی صنعت خودرو حداقل به 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد تا بتواند از وضعیت فعلی نجات یابد. نکته دیگر به سود تسهیلات و عدم پرداخت 2 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو و بی‌توجهی دولت قبل به این صنعت برمی‌گردد که این مساله باعث شده این بدعهدی دولت با خودروسازان ماندگار شود. از سوی دیگر بانک‌های عامل به‌عنوان عامل پرداخت تسهیلات بانکی معرفی می‌شوند، در صورتی که این بانک‌ها رغبتی به پرداخت تسهیلات ندارند، ضمن اینکه در قبال پرداخت تسهیلات وثایق سنگین و معتبر به‌ویژه ملکی طلب می‌کنند، در نتیجه به دلیل مقررات
دست‌و پاگیر و سخت بیش از 7درصد صنایع خودروساز نتوانسته‌اند منابع صندوق توسعه ملی را جذب کنند. نکته دیگر اینکه خودروسازان متعهد شوند که تسهیلات به صورت یکجا و سریع به قطعه‌سازان پرداخت شود نه اینکه مثل دولت قبل این تسهیلات صرف منابع دیگر شود. با این موارد گفته شده و اتفاقات مثبتی که در بازار خودرو رخ داده است موتور محرک صنعت خودرو مجددا به کار می‌افتد. البته ناگفته نماند در این میان تعامل با خودروسازان خارجی و دعوت از آنها برای همکاری اخبار خوش دیگری است که این روزها در کنار موارد مهمی چون لغو تحریم‌ها شنیده می‌شود و می‌تواند تحولی نوین در این صنعت ایجاد کند. اما درخصوص آینده بازار خودرو آنچه که از اولویت ویژه‌ای برخوردار است، کاهش قیمت‌ها نیست بلکه با توجه به اتفاقات صورت گرفته اقتصاد کشور خود را پیدا می‌کند و با ثبات نرخ ارز، نه‌تنها اقتصاد کشور که صنعت خودرو نیز به ثبات می‌رسد. البته در این میان مهار کامل نوسانات نرخ ارز که تاکنون نیز اقدامات خوبی در این خصوص صورت گرفته و هماهنگی بیشتر تیم اقتصادی دولت برای تحقق اهداف دولت از ضروریات است. علاوه بر این صنعت خودرو در کل زنجیره تامین تا خودروساز بدهی‌های سنگینی دارند که دولت با تعلیق بدهی‌های این صنایع به مدت یک تا دو سال می‌تواند در تامین سرمایه در گردش و نقدینگی این صنعت کمک شایان توجهی کند. اما درخصوص ادغام صنایع خودروساز نیز اولا باید اثرات این ادغام بررسی شود و خلا‌های قانونی موجود و مشکلات اجرایی برداشته شود و با کار کارشناسی و استفاده از نظرات صاحب‌نظران، کارشناسان اقتصادی و فنی و اساتید تصمیم‌گیری شود. با این تفاسیر با توجه به اقدامات خوب انجام شده توسط دولت تدبیر و امید و رویه‌ای که دولت در پیش گرفته است در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد رفع مشکلات صنعت خودرو و تحولات اساسی در صنعت خودرو به ویژه کاهش قیمت‌ها و نهاده‌های بهای تمام شده تولید خواهیم بود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2785