+ A - تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۵ کد مطلب: 78245
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
پیامدهای داخلی انتخابات پارلمانی کردستان عراق
پیامدهای داخلی انتخابات پارلمانی کردستان عراق

فرهیختگان/اردشیر پشنگ: هفته گذشته چهارمین انتخابات پارلمانی در کردستان عراق برگزار شد؛ انتخاباتی که با استقبال گسترده مردم مواجه شد به‌طوری که بیش از 73 درصد از دو میلیون و 800 هزار نفر واجد شرایط رای‌دادن، آرای خود را به داخل صندوق‌های رای انداختند.

 هرچند هنوز کمیسیون مستقل و عالی برگزار‌کننده انتخابات نتایج رسمی خود را اعلام نکرده اما نتایج غیررسمی و لحظه‌به‌لحظه شمارش آرای صندوق‌های مختلف تقریبا وضعیت گروه‌های پیروز را در انتخابات و جایگاه جدیدشان مشخص کرده است.

 نتایج اولیه انتخابات
آن گونه که سایت رووداو گزارش داده حزب دموکرات کردستان عراق با رهبری مسعود بارزانی فعلا با کسب 38 درصد آرا پیروز این انتخابات شده است و پس از آن حزب گوران (تغییر) تحت هدایت نوشیروان مصطفی است که با 23 کرسی به جای دوم صعود کرده است، اتحادیه میهنی با رهبری جلال طالبانی (که همچنان دوران نقاهت را در آلمان سپری می‌کند) با
16 کرسی یک رتبه نسبت به دوره قبل دچار نزول شده، اتحاد اسلامی تحت رهبری محمد ملافرج با 9 کرسی، جماعت اسلامی کردستان با رهبری علی باپیر با چهار کرسی و دیگر احزاب نیز فعلا مجموعا شش کرسی به دست آورده‌اند. انتظار می‌رود به صورت محدودی تعداد کرسی‌ها تغییر کند اما بعید خواهد بود رتبه‌بندی مذکور احزاب تغییری به خود ببیند.

 تاثیر انتخابات بر مناسبات داخلی قدرت
مشهودترین اتفاق رخ‌داده در انتخابات انجام‌شده، جابه‌جایی جایگاه دو حزب اتحادیه میهنی و گوران است، به عبارتی دیگر گوران توانست در استان سلیمانیه شکست سختی به یکی از دو حزب حاکم و حزب مادر خود وارد کند حزبی که هنوز نتوانسته وضعیت رهبری خود را در زمانی که امید چندانی به بازگشت مام جلال به عرصه قدرت ندارد، روشن سازد. این مساله و عدم اتحاد داخلی حزب روی جانشینی به‌خصوص را می‌توان یکی از علل افول و نزول جایگاه این حزب قدرتمند کرد عراقی ارزیابی کرد. نکته‌ای که در پیام دکتر برهم صالح (از رهبران حزب) به مناسبت نتیجه انتخابات نیز کاملا مشهود بود در جایی که گفت مردم نشان دادند به این رویه فعلی رهبران اتحادیه میهنی اقبال چندانی نشان نمی‌دهند! در چنین شرایطی ممکن است اگر این رهبران چاره‌ای عاجل و راهبردی بلندمدت در نظر بگیرند اختلافات بیش از پیش شده و حتی احتمال وقوع انشعاباتی دیگر نیز شود.  اما در عرصه عملی با توجه به بیانیه‌های صادر‌شده از سوی رهبران ارشد حزب دموکرات از جمله نچیروان بارزانی مبنی‌بر تداوم پیمان استراتژیک با حزب اتحادیه میهنی، به نظر می‌رسد دست‌کم در کوتاه‌مدت این دو حزب همچنان با توجه به مجموع آرایشان وضعیت پیشین را تداوم ببخشند اما در این بین اعلام تمایل احزاب اپوزیسیون از جمله گوران برای مشارکت در دولت آتی و استقبال مسعود بارزانی از این قضیه باعث می‌شود تا به احتمال زیاد دولت بعدی، دولتی ائتلافی و فراگیر از همه احزاب مختلف باشد. در چنین وضعیتی دیگر تقسیم وزرا، نه به صورت پیشین و 50 – 50 بلکه با توجه به تعداد کرسی‌های پارلمانی خواهد بود. به عبارتی دیگر حزب دموکرات در چنین شرایطی وضعیت مطلوب پیشین را می‌تواند نسبتا حفظ کند اما اتحادیه میهنی در قبال هر پنج وزارتخانه ‌تنها صاحب یک پست می‌شود که اگر چنین وضعیتی رخ دهد این به معنای یک نزول جدی و فاحش خواهد بود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3163