+ A - تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۲ کد مطلب: 79207
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
بازی دو سر باخت نتانیاهو
بازی دو سر باخت نتانیاهو

فرهیختگان/مازیار آقازاده: بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر تندرو و راستگرای رژیم‌صهیونیستی از سفر امسال خود به نیویورک دستاورد چندانی نداشت.

 نتانیاهو که طنین صدایش در غریو دیپلماسی تلفنی «اوباما – روحانی» گم شد، در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی بسیار عصبانی و ناامید ظاهر شد و تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌های رژیم‌صهیونیستی در فردای سخنرانی نتانیاهو خود حاکی از تنها ماندن نتانیاهو بود. بسیاری از روزنامه‌های رژیم‌صهیونیستی سخنان نتانیاهو درباره «اقدام تنها علیه ایران» را برجسته کردند که این خود گواه انزوای بین‌المللی رژیم‌صهیونیستی است.
 اما فراز دیگر سفر نتانیاهو به آمریکا در مصاحبه روز پنجشنبه او با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» آمریکا بود. نتانیاهو در این مصاحبه به کشورهای عربی پیشنهاد داد برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با رژیم‌صهیونیستی ائتلاف تشکیل دهند. اینکه واکنش کشورهای عربی به این پیشنهاد رژیم تل‌آویو چه خواهد بود؛ بحث دیگری است، اما نفس ارائه این پیشنهاد نتانیاهو به کشورهای عربی - که به‌طور تاریخی دشمن شماره یک رژیم‌صهیونیستی محسوب می‌شوند- خود گواه بسیاری از واقعیت‌های جدید منطقه خاورمیانه است.
منطقه خاورمیانه پس از فصل اعتدال ایرانی و توافق اخیر بین آمریکا و روسیه برای امحای تسلیحات شیمیایی دو کشور منزوی دارد؛ ترکیه و رژیم صهیونیستی. ترکیه با سیاست‌های تندروانه در قبال سوریه این روزها بسیار منزوی‌تر از گذشته به نظر می‌رسد و رژیم‌صهیونیستی با دیپلماسی گفت‌وگوی دولت اعتدال ایران به حاشیه انزوا رفته است. پیشنهاد اخیر نتانیاهو به کشورهای عربی خود گواه این انزواست. نتانیاهو و دولت راستگرای رژیم‌صهیونیستی با توجه به بازتولید نفرت علیه رژیم‌صهیونیستی در دهه‌های گذشته در افکار عمومی کشورهای عربی، باید حتی در صورت تشکیل چنین ائتلافی امتیازات ویژه و خاصی به کشورهای عربی در موضوع فلسطین بدهد تا بتواند همراهی آنها را علیه ایران جلب کند و این در حالی است که هرگونه امتیاز رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها، خود در حکم دستاوردی برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که دهه‌هاست یکی از پشتیبانان اصلی آرمان ملت فلسطین برای تشکیل یک دولت مستقل است. از نظر جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه از منظر دولت میانه‌رو حاکم بر ایران، احقاق حقوق ملت فلسطین و عقب‌نشینی رژیم‌صهیونیستی از سیاست‌های سرکوبگرایانه اتفاقا یک دستاورد مهم در جهت تسری‌ به موسم اعتدال در منطقه خاورمیانه است و بدون هیچ تردیدی تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی موضع دولت اعتدال را در ایران تقویت خواهد کرد.
از این جهت پیشنهاد نتانیاهو به کشورهای عربی با هر نگاهی در صورت عدم همراهی آمریکا با موضع رژیم‌صهیونیستی علیه ایران، چالشی جدی برای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود. باید منتظر ماند و دید در صورت ارائه لیست بلندبالای انتظارات کشورهای عربی از رژیم رژیم‌صهیونیستی برای همراهی با تل‌آویو علیه ایران، جایگاه فلسطین در کجای لیست خواهد بود؟ که به نظر راقم این سطور تنها امتیازی که کشورهای عربی می‌توانند و انتظار دارند در صدر خواست‌های خود از رژیم‌صهیونیستی بنشانند، موضوع فلسطین و عقب‌نشینی دولت نتانیاهو از سیاست‌های توسعه‌طلبانه علیه فلسطین می‌تواند باشد و این مساله یعنی بازی دوسرباخت برای تندروهای حاکم بر رژیم‌صهیونیستی و شخص نتانیاهو.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2804