+ A - تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۷ کد مطلب: 79644
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
ضرورت رفع چالش‌های پیش روی صنعت نفت
ضرورت رفع چالش‌های پیش روی صنعت نفت

فرهیختگان/جعفری‌بنه‌خلخال: توسعه صنعت نفت ایران در سال‌های اخیر با چالش‌های مهمی روبه‌رو بوده است که مدیریت ضعیف در صنعت نفت کشور، تحریم‌های دشمنان در فروش نفت و ورود تکنولوژی نفتی روز دنیا به کشور از مهم‌ترین چالش‌های اخیر در راه توسعه صنعت نفت کشور در سال‌های اخیر بوده است.


تحریم‌ها از این جهت که میزان درآمدهای ارزی کشور را با مشکل مواجه کرده‌ مانع سرمایه‌گذاری کافی در صنعت نفت کشور شده‌اند و از طرفی علاوه‌بر اینکه میزان تولید نفت کشور را کاهش داده‌اند باعث عدم استفاده بهینه از چاه‌های نفتی کشور نیز شده‌اند.
از سوی دیگر در صورت عدم استفاده بهینه از چاه‌های نفتی کشور، این چاه‌ها به سمت میرایی پیش خواهند رفت و از لحاظ اقتصادی کشورمان متضرر خواهد شد که باید با مدیریت صحیح بر این چالش اساسی غلبه کرد. متاسفانه چالش مهم دیگری که در صنعت نفت کشور وجود دارد این است که در استفاده از میادین مشترک با کشورهای دیگر به دلایل مختلف عقب مانده‌ایم و ضرورت توجه بیشتر به استفاده از میادین مشترک به‌خصوص منابع پارس جنوبی از هر زمان دیگری بیشتر احساس می‌شود. البته راهکارهایی برای از میان برداشتن چالش‌های صنعت نفت در کشور وجود دارد که استفاده از ظرفیت دیپلماسی در جهت توسعه صنعت نفت یکی از راهکارهای اساسی خواهد بود و امیدواریم دولت یازدهم با شروع خوبی که در عرصه دیپلماسی بین‌المللی داشته است، بتواند تحریم‌های نفتی کشور را از میان بردارد تا کشور از ظرفیت‌های فنی روز موجود در صنعت دنیا بیش از پیش بهره‌مند شود. علاوه‌بر رفع تحریم‌های نفتی استفاده از مدیریت قوی و تخصصی در توسعه نفت نتایج خوبی در پی خواهد داشت و در این راه باید فارغ از مسائل سیاسی و حاشیه‌ای از نخبه‌های مدیریتی این صنعت استفاده کرد چراکه با این اقدام می‌توان به گفته‌های وزیر نفت درخصوص افزایش میزان تولید نفت و رساندن ظرفیت تولید نفت کشور به حدود چهار میلیون بشکه در روز دست یافت و از طرفی این مساله باعث حفظ موقعیت ایران در اوپک خواهد شد. یکی دیگر از راهکارهای مهم در جهت توسعه صنعت کشور در شرایطی که با کمبود اعتبار مواجه هستیم،  استفاده بهینه از ظرفیت بانک‌هاست و باید با رایزنی و مدیریت از این ظرفیت استفاده کرد، البته استفاده از پتانسیل منابع صندوق توسعه ملی با رعایت الزمات قانونی نیز می‌تواند در این راه کمک‌کننده باشد.
در بودجه سال 92 ارقام خوبی برای توسعه صنعت نفت و همچنین تکمیل فازهای پارس جنوبی در نظر گرفته شده است. حضور آقای زنگنه با سابقه خوبی که در وزارت نفت داشته نیز می‌تواند در جهت موفقیت این وزارتخانه تاثیرات مثبتی داشته باشد. در هر صورت امید است با از میان برداشتن چالش‌های موجود در صنعت نفت و استفاده از دیپلماسی قوی در رفع تحریم‌های ناجوانمردانه حرکت کنیم و در داخل کشور نیز با مدیریت کارا و تخصصی و استفاده از ظرفیت‌های موجود و آماده کردن بستر برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت زمینه توسعه هرچه بیشتر این صنعت مهم را فراهم کنیم.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2448