+ A - تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۲ کد مطلب: 79645
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
سرمایه‌گذاری در میادین مشترک گامی موثر در پیشرفت صنعت نفت
سرمایه‌گذاری در میادین مشترک گامی موثر  در پیشرفت صنعت نفت

فرهیختگان/علی مروی: برای توسعه صنعت نفت کشور باید همه واقعیت‌های موجود در راه توسعه این صنعت را بپذیریم.

یکی از این واقعیات که در این سال‌ها مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت کشور بوده،‌ کمبود اعتبار و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت کشور است. بر کسی پوشیده نیست که در روند توسعه صنعت نفت کشور مقداری عقب مانده‌ایم.
البته خوشبختانه این توان و ظرفیت در کشور وجود دارد که با مدیریت منسجم و ایجاد هماهنگی در تمام بخش‌های مرتبط با صنعت نفت، زمینه را برای رشد این صنعت مهم فراهم کنیم.
باید پذیرفت که یکی از دغدغه‌های امروز در صنعت نفت کشور، عدم سرمایه‌گذاری کافی در این صنعت به‌خصوص در میادین مشترک است و با توجه به اینکه کشور قطر به برداشت خود از میادین مشترک ادامه می‌دهد، باید یکی از اقدامات اساسی اختصاص منابع کافی برای اتمام فازهای مختلف پارس جنوبی باشد چراکه تاخیر در این کار ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.
درخصوص کاهش درآمدهای نفتی نیز باید با رایزنی‌های بین‌المللی بتوانیم میزان فروش نفت کشور را در بازارهای جهانی بالا ببریم تا از این راه درآمدهای نفتی بیشتری حاصل و زمینه برای سرمایه‌گذاری بیشتر در صنعت نفت فراهم شود. آنچه مشخص است در صورت سرمایه‌گذاری بیشتر و مدیریت علمی و عملی در صنعت نفت می‌توانیم ظرفیت تولید نفت را بالا ببریم که این امر به صادرات نفت بیشتر نیز منتهی خواهد شد. استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صورت رعایت شرایط و الزامات قانونی به توسعه صنعت نفت کمک خواهد کرد. به‌طور مثال در حال حاضر کشور عراق با استفاده درست از سرمایه‌گذاران خارجی به‌طور نسبی در افزایش تولید نفت موفق بوده است. بنابراین فروش نفت از طریق بخش خصوصی در صورتی که این بخش بتواند قواعد بین‌المللی را رعایت کند، می‌تواند تاثیرگذار و مفید باشد.
درخصوص روند تکمیل فازهای مختلف پارس جنوبی نیز تاکنون 10 فاز از آن به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان سال جاری نیز فازهای 12، 14، 15، 16 و 17 به بهره‌برداری خواهند رسید و بقیه فازهای پارس جنوبی هم قرار است ظرف یک یا دو سال آینده به بهره‌برداری برسد. این مساله می‌تواند تاثیرات قابل‌توجهی در توسعه کشور داشته باشد البته امیدواریم با اختصاص به‌موقع اعتبارات و مدیریت کارا این مهم هرچه زودتر به سرانجام برسد. با این تفاسیر امید می‌رود با توجه به اضافه شدن ظرفیت 25 میلیون مترمکعبی تولید گاز از هر فاز تکمیل شده پارس‌جنوبی و در نظر گرفتن منابع کافی برای توسعه صنعت نفت در بودجه و استفاده قانونی از ظرفیت صندوق توسعه ملی، صنعت نفت کشور روز به روز پیشرفت کند.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3219