+ A - تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۶ کد مطلب: 80054
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
مجلس باید پاسخگو باشد نه شورای نگهبان
مجلس باید پاسخگو باشد نه شورای نگهبان

فرهیختگان/محمد منتظری: قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست درنهایت به تایید نهایی شورای نگهبان رسید و البته این تایید نهایی اعتراضاتی را نیز برانگیخت.

اعتراضات به ماده 27 این قانون برمی‌گردد که در آن تبصره افزوده شده است که به پدر اجازه می‌دهد به شرط موافقت دادگاه با فرزندخوانده دختر خود ازدواج کند. سوال اما این است که آیا انتظار این بود که شورای نگهبان این تبصره را رد کند؟ همه می‌دانیم که شورای نگهبان بر مبنای دو معیار تصمیم می‌گیرد؛ قانون اساسی و شرع. در هیچ کجای قانون اساسی به‌طور مصرح ازدواج پدر با دخترخوانده ممنوع نشده است. اگر هم حقوقدانی مدعی باشد که این ممنوعیت را می‌‌توان در قانون اساسی یافت، در این صورت نیاز به تفسیر شورای نگهبان است، چراکه شورای نگهبان تنها مرجع تفسیر قانون اساسی است. بنابراین بدیهی است که افزارهای شورای نگهبان برای تفسیر قانون اساسی نیز به‌گونه‌ای خواهد بود در نهایت رای به تایید ماده 27 داده خواهد شد.
و اما معیار دوم شورای نگهبان برای بررسی یک لایحه، شرع است. در هیچ کجای شرع نیز ازدواج پدر با فرزندخوانده ممنوع نشده است. آنچه در شرع درخصوص ازدواج ممنوع است، ازدواج محارم است و بس. همین چند روز پیش بود که آیت‌الله علوی گرگانی در پاسخ به استفتایی، ازدواج پدر با دخترخوانده را به لحاظ شرعی بلااشکال دانسته بود.  پس مشکل چیست؟ اعتراضات برای چیست؟ مشکل از آنجایی در بررسی‌ این قانون عرف و مسائل روانشناختی که مصلحت جامعه در آن است، لحاظ نشده است. همه ما می‌دانیم که شورای نگهبان براساس عرف تصمیم‌گیری نمی‌کند و به هیچ عنوان به لحاظ مصلحت قانونی را رد یا تایید نمی‌کند. چه اینکه این دو اساسا جزو ترازوهای شورای نگهبان برای بررسی قوانین نیستند. بنابراین سوالی که باید از نمایندگان مجلس پرسید این است که چرا قانونی را بدون در نظر گرفتن عرف و مسائل روانشناختی که مصلحت جامعه و خانواده‌ها در آن است به شورای نگهبان فرستاده‌اند؟ بنابراین می‌توان گفت تایید ماده 27 لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست از سوی شورای نگهبان اصلا عجیب و غیرمنتظره نبوده و قابل پیش‌بینی بود. شاید از این پس نیاز به این باشد که مسائل عرفی و مصالح جامعه در رای نمایندگان مجلس به یک لایحه بیشتر دیده شود.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3097