+ A - تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۴ کد مطلب: 80877
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
افزایش تولید نفت‌کشور و تاثیر بر اوپک
افزایش تولید نفت‌کشور و تاثیر بر اوپک

محمد علی خطیبی*:آن زمان که اتحادیه اروپا از خرید نفت ما اجتناب کرد و تحریم‌های گسترده نفتی رقم خورد، شرایط در فضای عرضه و تقاضای جهانی نفت برای کشور‌های مختلف تغییر کرد.

آن زمان که صادرات نفت ما کاهش پیدا کرد، کشورهای دیگر آمدند و بازار ما را در اختیار گرفتند. حال که با رفع تحریم‌ها کم‌کم در حال بازگشت به بازار هستیم، باید در فضای بین‌الملل برای تولیدات ما جا باز شود. اما اگر تولیدات ما افزایش پیدا کند و در بازار جهانی برای ما چنین فضایی فراهم نشود، این رقابت بین‌المللی بر فعالیت‌های تمام کشورهای تولید‌کننده نفت تاثیر می‌گذارد و در وهله نخست قیمت نفت را پایین می‌آورد.

اگرچه طبیعی است با کاهش خرید نفت یک کشور سایر کشورها جای او را می‌گیرند اما از سوی دیگر انتظار می‌رود در اوپک این تعامل و همکاری انجام شود و بر این اساس کشورها با بازگشتن رقیبی که به دلایل گوناگون از چرخه عرضه و فروش تولیداتش باز مانده است، فضا را برای فعالیت او فراهم کنند که این تعامل بر فعالیت این کشورها هم موثر می‌شود.


طبیعتا تولید بیش از تقاضا در هر بازاری شرایط را بر هم می‌زند و تاثیر منفی بر فعالیت همه کشورهای فعال در آن حوزه خواهد گذاشت و بیشترین تاثیر آن هم بر قیمت‌ها محسوس خواهد بود. اینکه آقای نامدار زنگنه وزیر نفت به این موضوع اشاره می‌کند که نفت را تا چهار میلیون بشکه افزایش می‌دهیم، صحبتی است که بر بازار عرضه و تقاضا تاثیر می‌گذارد و طبیعتا همان‌طور که گفتند حتی شاید این گونه تولید موجب کاهش ناگهانی قیمت‌ها شود.


در بازار عرضه و تقاضای جهانی، برای اوپک تقاضای 29 میلیون بشکه نفت برای سال آینده پیش‌بینی شده و هر گونه افزایش تولید تاثیر فراوان بر موقعیت و سود کشورهای عضو دارد. در حال حاضر با شرایط طبیعی، تولید کشورهای اوپک یک میلیون بشکه بیش از نیاز بازار است. حال این تصمیم دولت ایران هم قطعا بر شرایط اقتصادی کشورهای عضو تاثیر خواهد گذاشت.


بنا بر شرایط فعلی ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم این تعامل تا چه میزان در میان کشورها ایجاد می‌شود و تا چه میزان بازار برای بازگشت ایران به فروش تولید نفت فراهم می‌شود. منطقی این است که در این همکاری کشورها جا را برای ایران باز کنند و مانع از کاهش قیمت نفت شوند مگر اینکه بخواهند در یک رفتار متفاوت شرایط را به مقابله با کاهش قیمت‌ها بکشند و در نتیجه کشورهای آسیب‌پذیر در این میان با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند.

البته کاهش قیمت‌ها می‌تواند یک جایگزین تک‌نرخی را نیز ایجاد کند بنابراین تولیداتی که کیفیت بهتر دارند و می‌توانند رقابت کنند باقی می‌مانند و آنها که از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، ممکن است حذف شوند. در این شرایط جابه‌جایی خود به خود انجام می‌گیرد و در نتیجه برخی کشورها مانند ایران که توان رقابت دارند شاید بتوانند به نقش‌آفرینی سابق بازگردند.


به‌عنوان یک اقتصاددان امیدواریم چنین کاهش قیمت‌هایی شکل نگیرد، چنانچه کاهش قیمت تاثیرات فراوانی بر بازار می‌گذارد و در نتیجه تاثیرات منفی در اقتصاد کشورها خواهد داشت و عنصر مطلوب آن است که این جریان حل و فصل شود و کشورهای اوپک در کنار هم به همکاری ادامه دهند و مانع به هم ریختن این بازار‌ها شوند و بازار متعادل با نرخ مناسب ایجاد شود و بازار عرضه بیش از بازار تقاضا شکل نگیرد.

* نماینده سابق ایران در اوپک

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3317