+ A - تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۳ کد مطلب: 80887
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
تب عربستان فروکش می کند
تب عربستان فروکش می کند

علی بیگدلی: تحولاتی که پس از تغییرات گسترده در کشورهای میزبان این رویداد رخ داد غرب را به این نتیجه رساند که حمایتش از بیداری اسلامی اقدامی اشتباه بوده است.

اوضاع مصر به هم ریخته و دولت پس از برکناری حسنی مبارک سرنگون شده است، لیبی هنوز دولت مقتدر و مستقری ندارد و ناآرامی همچنان در این کشور بحران‌زده ادامه دارد.

بر همین اساس قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در سوریه هم بشار اسد سقوط کند، شورشیان و افراط‌گرایان القاعده دست بالا را در این کشور خواهند داشت و این بدترین اتفاق ممکن برای غرب و نیز کشورهای منطقه خواهد بود.

بر همین اساس بود که توافق آمریکا و روسیه برای نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه با استقبال روبه‌رو شد و پس از آن بود که حساسیت‌های غرب نسبت به سوریه فروکش کرد. سوریه بدون تسلیحات شیمیایی دیگر خطر چندانی به‌شمار نمی‌آید و همین بهترین اتفاق ممکن برای واشنگتن است که نمی‌خواهد دیگر خود را وارد دردسر جدیدی کند. به همین دلیل ایران و عربستان هم تا حدی از سوریه فاصله گرفتند.

حساسیت کمتر غرب و متحدانش در قبال تحولات سوریه پس از توافق شیمیایی مسکو و واشنگتن این فرصت را نیز در اختیار بشار اسد قرار داد تا با خیال آسوده‌تری به نبرد با شورشیان بپردازند و بسیاری از مناطق تحت اشغال آنها را پس بگیرد تا با دست بالاتر پا به کنفرانس ژنو بگذارد. استقبال ریاض از برگزاری کنفرانس ژنو 2 را هم باید با همین ذهنیت تحلیل کرد. ایران و عربستان به‌طور طبیعی و با توجه به دیدگاه‌های ایدئولوژیک خود در حمایت از شیعیان و سنی‌ها، در خاورمیانه از جمله در عراق، سوریه و لبنان با هم رقابت کرده و هر کدام تلاش می‌کنند مانع نفوذ دیگری شوند.

در سوریه اما ماجرا به قبل از نا آرامی‌های سه سال اخیر این کشور باز می‌گردد. عربستان در زمان حافظ اسد هم رابطه گرمی با او نداشت و این باز می‌گشت به اختلاف حافظ اسد و دیگر اعراب. رئیس‌جمهور فقید سوریه هنگامی که کشورش با عراق بر سر لوله نفتی بندر لاذقیه اختلاف داشتند، نفت کشورش را ملی اعلام کرد و همین باعث تنش میان عراق و سوریه شد. پس از آن هم اسد خودش را از دیگر اعراب به‌ویژه عربستان جدا کرد. امروز نیز به نظر می‌رسد با توجه به مسائلی که اشاره شد عربستان نمی‌خواهد دیگر خودش را چندان درگیر سوریه کند و از این نظر از غرب پیروی خواهد کرد.

اما اگر در این کنفرانس توافق شود که بشار اسد تا انتخابات سال آینده در قدرت بماند و پس از آن کناره‌گیری کند قطعا ریاض از آن استقبال خواهد کرد همان‌طور که روسیه به‌عنوان یکی از نزدیک‌ترین متحدان دمشق از این طرح استقبال کرده است. از سوی دیگر در چشم‌انداز آینده خاورمیانه پس از ایجاد آرامش نسبی در سوریه تعامل ایران و عربستان نقش مهمی ایفا می‌کند. انتظار می‌رود رقابت ایران و عربستان با توجه به تحولاتی که در ایران رخ داده مانند سال‌های اخیر پرتنش نباشد.

باید توجه داشته باشیم که ایران برای ورود به دنیای عرب دو دروازه در اختیار دارد؛ یکی عربستان و دیگری مصر. نمی‌توان در ابتدای امر سراغ مصر رفت به این دلیل که عربستان نفوذ زیادی در این کشور دارد و قطعا اجازه نخواهد داد بدون موافقت خود، ایران در مصر نفوذ کند.

به همین دلیل باید به دنبال بهبود روابط با عربستان باشیم. برای بهبود روابط هم دو طرف باید تا حدی از ماجراجویی و انجام اقداماتی که باعث تحریک طرف مقابل خواهد شد، فاصله بگیرند. عربستان اصولا کشوری محافظه‌کار و غیرماجراجو است و با دلجویی و کوتاه آمدن از برخی شعار‌های تند و تحریک‌آمیز می‌توانیم نسبت به بهبود مناسبات دو کشوری که نقش بسیار مهمی در آینده منطقه خواهند داشت، امیدوار باشیم.

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.343