+ A - تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۰ کد مطلب: 82401
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
درباره ادغام نادرست محیط زیست با سازمان جنگل‌ها
درباره ادغام نادرست محیط زیست با سازمان جنگل‌ها

هادی کیادلیری: نگرانی های و دغدغه های ایجاد شده در اذهان مردم در خصوص مسایل زیست محیطی٬ از جهتی نشانه مبارکی است از افزایش اهمیت منابع طبیعی و محیط زیست در فکر و زندگی مردم کشورمان.

لیکن لازم است که این تفکرات در سمت و سویی کارشناسی شده و علمی با هدایت متخصصین منابع طبیعی و محیط زیست کشور جهت دهی شود تا در نتیجه شاهد بهبود وضعیت زیستگاه های طبیعی و تعالی شرایط حاکم بر منابع طبیعی ایران٬ به عنوان بستر توسعه پایدار کشور٬ باشیم.

بعضا عدم توجه به مساﺋل تخصصی حوزه های مذکور می تواند موجب اراﺋه راهکارهای غلط مدیریتی و افزایش چالش های قانونی در اداره کارشناسی و علمی گردد.

اخیرا طرحی از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی اراﺋه شده است مبنی بر ادغام سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور که با وظایف سازمانی دو نهاد مذکور کاملا در تضاد است.

سازمان محیط زیست با دارا بودن وظیفه نظارتی بر کلیه زیستگاه های کشور ﻣﺴﺌﻮلیتی در رابطه با امور اجرایی و حفاظتی و توسعه ای منابع طبیعی کشور که حوزه عملکرد سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور است٬ ندارد. ضمن اینکه مجری خود نمی تواند ناظر هم باشد.

لذا توجیه برخی از افراد غیر متخصص در رابطه با طرح اراﺋه شده با هدف عمل به تکاليف برنامه پنجم و کوچک‌سازي دولت و استفاده از نیرو های هر دو نهاد در قالب یک مجموعه عملیاتی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی صحیح نمی باشد.

قابل توجه است که درحال ‌حاضر سهم بسیار زیادی از مشکلات عرصه‌هاي طبيعي غرب کشور به‌دليل توسعه نامناسب کشاورزي و افزايش فعاليت دامداري است. چنان که همواره مشاهده گردیده است بخش کشاورزي به توليد در کوتاه مدت توجه دارد٬ در حالي که طرح‌هاي منابع طبيعي و محيط زيست در بلندمدت آثار خود را نشان مي‌دهند.

در حال حاضر خود سازمان جنگلها هم از اینکه در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است دچار معضلات فراوان است حال تصور نمایید اگر محیط زیست نیز که به عنوان یک سازمان نظارتی می توانست ترمزی باشد برای زیاده خواهی ها و تخریب ها که به شکل های مختلف و به بهانه توسعه در عرصه های طبیعی صورت می گیرد این اندک توانایی خود را از دست دهد چه سرنوشتی در انتظار طبیعت کشور خواهد بود؟

در مقابل چنین طرح هایی که عمدتا به آسان شدن روند دست اندازی و واگذاری های بدون قاعده زمین و عرصه های طبیعی کشور می انجامد٬ متخصصین منابع طبیعی و محیط زیست کشور عقیده خود را مبنی بر لزوم تشکیل وزارت منابع طبیعی عنوان نموده اند.تا در قالب وزارت خانه مذکور که حوزه عملکرد آن صرفا عرصه های طبیعی کشور است٬ جایگاه دو نهاد مذکور ارتقاء یابد و هر دو سازمان محیط زیست و جنگل ها به وظایف تخصصی خود عمل نمایند٬ که انشالله در نتیجه آن دغدغه های ملت فهیم ایران در رابطه با منابع طبیعی و محیط زیست کشور به درستی پاسخ داده شده و مرتفع گردد.

منبع: و مردم

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3005