+ A - تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۲ کد مطلب: 83993
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
اوکراین به کجا می‌رود؟
اوکراین به کجا می‌رود؟

دکتر علی بیگدلی *: آنچه در اوکراین اتفاق افتاده و تمام شده، خیلی اهمیت ندارد و تبعاتش پژواک سنگینی در پی داشت.

 در این میان مشخص شد غربی‌ها در تغییر و تحول‌های اخیر نقش اساسی برعهده داشتند و عضویتش در اتحادیه اروپا بهانه‌ای بیشتر نبود. در این میان روس‌ها فکر می‌کنند اتحادیه اروپا که به‌هر حال تحت نظارت غیرمستقیم آمریکاست درحال نزدیک شدن به مرزهای روسیه است.
اوکراین برای روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین ایالت یا همان کشورهای تازه استقلال‌یافته از اهمیت بسیاری برخوردار است. از جهت قدرت اقتصادی درگیری‌های 4، 5 سال پیش که بر سر صدور نفت و گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین بود نیز با مشکلاتی مواجه بودند.
بنابراین از گذشته‌های دور اختلافاتی بین روسیه و اوکراین وجود داشت. از زمانی که اوکراین تقاضا کرد به عضویت اتحادیه اروپا درآید، روسیه بیشتر حساس شد اما با مواجه شدن المپیک زمستانی عکس‌العملی نشان نداد. هرچند هنوز هم اعتقاد دارد علیه رئیس‌جمهور قبلی کودتا شده و این اقدام را نامشروع می‌داند.
مخصوصا منطقه کریمه برایشان حائز اهمیت است چراکه اگر به‌دست هرکس دیگری بیفتد بر دریای سیاه تسلط پیدا می‌کند.
از آنجا که دریای سیاه یکی از نقاط استراتژیک روسیه است، پایگاه دریایی بسیار مهمی در این دریا قرار دارد. از طرف دیگر صداهایی به گوش می‌رسد که ممکن است اوکراین به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شود و باز غرب در همسایگی روسیه قرار ‌گیرد و از جهت امنیت ممکن است بخواهند تا پایگاه‌های موشکی مستقر کنند.
مساله سوم اینکه روس‌ها از گذشته‌های دور صبوری پیشه کرده و با طمانینه کار می‌کنند و با دقت قدم برمی‌دارند. اصطلاحی است که روس‌ها با قاشق چایخوری پای دیوار چین می‌نشینند و دیوار چین را پایین می‌ریزند اما آمریکایی‌ها با انفجار بمب این کار را انجام می‌دهند.
پوتین درمصاحبه‌ای خصوصی بیان کرده آمریکایی‌ها حق دخالت ندارند حتی اگر شورای امنیت نیز قطعنامه‌ای صادر کند، اهمیتی نخواهد داشت. بنابراین آمریکایی‌ها خیلی قصد ندارند سربه‌سر روس‌ها بگذارند. پوتین به‌طور عمومی هنوز تمایلات مارکسیستی و تفکرات ضدغربی دارد به همین دلیل آمریکایی‌ها تلاش داشتند تا به ریاست‌جمهوری نرسد. اوباما نیز عنوان کرده پوتین وارد بازی خطرناکی شده است. به‌نظر می‌رسد موضوع از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است و آمریکایی‌ها رفته‌رفته حلقه‌های نفوذشان را به دیواره‌های روسیه نزدیک‌تر می‌کنند.
پوتین مدتی پیش طی مصاحبه‌ای ابراز کرده بود اگر لازم باشد دوباره امپراتوری روسیه را زنده خواهند کرد. هرچند این کار امکان‌پذیر می‌باشد اما دوره این حرف‌ها سپری شده و روسیه نیز قصد ندارد دنیای غرب را به سمت خود ببندد لذا با احتیاط این کارها را انجام می‌دهد.
اصلی‌ترین هدف مخالفان این است که از سلطه 500ساله روسیه بیرون روند و بحث اقتصادی این میان مطرح نیست.
با توجه به اینکه دریای سیاه و منطقه کریمه منطقه بسیار خوش‌آب و هوایی است و حدود 80درصد جمعیتش اصالتا روسی هستند، بنابراین برای روسیه از نظر توریستی اهمیت بسزایی دارد و گردشگاه اروپای‌شرقی محسوب می‌شود.
ازهمه این موارد گذشته از نظر اهمیت ژئوپولیتیکی جنبه پرستیژی نیز پیدا کرده است لذا به‌نظر نمی‌رسد روس‌ها به‌راحتی دست بردارند و اجازه دهند اوکراین به دو بخش شرقی و غربی تبدیل شود.
*کارشناس روابط بین‌الملل

 

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3002