+ A - تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۰ کد مطلب: 85030
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
حق آمریکا نیست، ایران ملاحظه کند
حق آمریکا نیست، ایران ملاحظه کند

سیدجلال ساداتیان* : حمید ابوطالبی گزینه دولت یازدهم برای حضور در سازمان‌ملل به‌عنوان نماینده ایران است.

دیروز مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که می‌تواند ورود او به‌عنوان سفیر پیشنهادی ایران در سازمان‌ملل به خاک آمریکا را ممنوع کند. در بدو امر این اتفاق را از جنبه حقوقی می‌توان مورد ارزیابی قرار داد. در این حوزه و این منظر، آنچه که حاصل می‌شود به نفع ایران است. به عبارتی به دلیل اینکه ایالات متحده آمریکا متعهد شده است نقش میزبانی خود را داشته باشد و چون افرادی که انتخاب می‌شوند، کاری به ایالات متحده ندارند و مقوله فعالیت‌ها و ارتباطات آنها در حیطه سازمان‌ملل است در نتیجه اگر ایالات متحده آمریکا نسبت به شخصی موضع و مطلبی داشته باشد قاعدتا این مطلب نمی‌تواند مسموع باشد. بنابراین این کشور بنا بر تعهدی که در جایگاه میزبان پذیرفته است باید ویزا را در اختیار این افراد قرار دهد. اما در عمل و در مقام اجرا اغلب کشورها این ملاحظه را داشته‌اند که کسی را معرفی کنند که عامل بحث و درگیری نباشد و مطلبی را در این فضا به وجود نیاورد. به عبارتی، عدم معرفی افرادی که حساسیت‌زا هستند، یک ملاحظه و رعایت است نه حق و حقوق بین‌المللی که ایالات متحده آمریکا بتواند به آن تکیه کند و بر آن تاکید داشته باشد. در این مقوله باید به چنین مساله‌ای اشاره کرد که اگر درخواست روادید آقای ابوطالبی برای واشنگتن بود طبیعتا ایالات متحده می‌توانست در مقوله روابط میان دو کشور این درخواست را بپذیرد یا نپذیرد. در غیر این صورت در زمینه روادید برای سازمان‌ملل از جنبه حق و حقوق چنین حقی از او سلب شده است که بخواهد در این زمینه اظهارنظر کند.

برای درک شرایط پیش‌آمده باید توجه داشته باشیم که این موضوع و حل آن با مانعی روبه‌رو است. در هر دو سو، جناحی تندرو به دنبال تحت فشار قرار دادن دولت است. در آمریکا گروه تندرو به تخریب پرداخته است و آنچه مطرح می‌شود سخنان دولت نیست و از این‌سو هم مطمئنا با کوتاه‌آمدن دولت ایران، یا به عبارتی تعاملی سازنده در این زمینه عده‌ای به انتقاد و اعتراض می‌پردازند. فقط باید امیدوار باشیم که این اتفاق به نقطه تاریک در روابط دو کشور تبدیل نشود.
در شرایطی که روابط ایران و آمریکا پس از سال‌ها در مسیر ویژه‌ای افتاده است که در زمینه‌های مختلف به‌ویژه بحث هسته‌ای در حال تعامل با یکدیگر هستند باید امیدوار باشیم که نسبت به هم حسن‌نیتی ارائه کنند و شاید همین رفتارها بتواند آن اختلافات دیرینه و بلندمدت را مرتفع کند. بنابراین ممکن است ایران هم به‌عنوان ملاحظه، همراهی و تعامل چنین رفتاری را لحاظ کند که در این صورت شخص دیگری را معرفی کند که چنین جبهه‌گیری‌ها و این مشکلات و بحث‌ها مطرح نشود. عقلانیت و تدبیر با اصرار و پافشاری گاه متفاوت است و می‌توان با تعاملی بهتر این مساله را حل کرد.

* کارشناس روابط بین الملل

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3169