+ A - تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۵ کد مطلب: 85198
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
 
روادید ابوطالبی و دیواری که لابی صهیونیسم بلندتر می کند
روادید ابوطالبی و دیواری که لابی صهیونیسم بلندتر می کند

فرهیختگان/ حسن بهشتی پور*جمهوری اسلامی ایران باید شکایت خود در خصوص عدم صدور روادید برای ابوطالبی را به سازمان ملل را پیگیری و از این سازمان بخواهد این موضوع را دنبال کند. در واقع ایران باید از ابتدا از طریق مجامع قانونی خود در سازمان ملل این موضوع را پیگیری کند زیرا طبق قانون اگر شکایتی مطرح شود سازمان ملل موظف به پیگیری است. طبق قوانین سازمان ملل اگر کشوری شکایت کند این سازمان رسیدگی و نظر خود را اعلام می‌کند.

آمریکایی‌ها نباید صلاحیت نمایندگان کشورها را تایید کنند زیرا جزو اختیارهای آنان نیست. معتقدم آمریکا نباید این حق قانونی را زیر پا گذاشته و به یک رویه قانونی تبدیل کند زیرا وقتی این اقدامات انجام شود و اعتراضی بر آن صورت نگیرد خود به یک رویه قانونی تبدیل می شود که این موضوع محل اشکال است. پس ایران باید اعتراض و شکایت خود را مطرح کند اما در نهایت اگر آقای ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل پذیرفته نشد ایران باید فرد دیگری را معرفی کند چرا که نماینده دائمی ایران در سازمان ملل جایگاه بسیار مهمی دارد پس باید فردی حضور داشته باشد  تا از حقوق ایران دفاع کند .

در هر حال معتقدم این اقدام آمریکا یک بازی سیاسی است زیرا لابی صهیونیستی در کنگره قوی است که این اقدام را سازماندهی کرده است. در .اقع چنین اقدامی از جمله فشارهایی است که بر ایران وارد کرده اند .

مقامات آمریکایی بر این اعتقادند که حمید ابوطالبی در ماجرای مربوط به تسخیر سفارت آمریکا در ایران دست داشته است.

این در حالی ست که شخص ابوطالبی عنوان کرده است که تنها به عنوان مترجم با دانشجویان تسخیرکننده همکاری داشته است.

نکته دوم این که آمریکا  بعد از سی سال نشان داد هنوز این موضوع را فراموش نکرده و با این که از ایران توقع دارد ماجرای کودتای 32 را فراموش کرده و نگاه به آینده داشته باشند اما خود در خصوص موضوعی که سی سال از آن گذشته همچنان پافشاری دارد و را مطرح می کنند . به نظر می رسد پشت این موضوع لابی صهیونیست ها وجود دارد که می خواهند روندی که آغاز شده  تا حل مشکلات میان ایران و آمریکا به حداقل برسد این روند را متوقف کند و دیوار بی اعتمادی را بیش از گذشته بلندتر کند. در پایان باید گفت اگر چه این اقدام بی اعتمادی را بیشتر خواهد کرد اما در روند مذاکرات تاثیری نخواهد گذاشت زیرا دو طرف در مذاکرات بسیار هوشمندانه چارچوب مسائل هسته ای را حفظ کرده و نگذاشته اند مسائل فرعی مانند حقوق بشر بر روند مذاکرات تاثیر بگذارد. 

*کارشناس مسائل بین الملل

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2728