+ A - تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۲ کد مطلب: 89015
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
ابراهیم نکو نماینده رباط‌کریم و بهارستان در مجلس
تندروی‌های اخیر تبلیغات انتخاباتی است
تندروی‌های اخیر تبلیغات انتخاباتی است

امروزه برای برخی تشکیل محکمه و رسیدگی به پرونده و صدور حکم به مسائلی شخصی تبدیل شده است و برخی افراد برای خود دادگاه تشکیل می‌دهند و پس از بررسی پرونده طبق میل خود رای صادر می‌کنند، که این اوج قانون‌شکنی است. ا

از یک‌سو به حق ادعا می‌کنیم که در برخی کشور‌ها آزادی بیان وجود ندارد و به‌طور جدی این رفتار را محکوم می‌کنیم و علیه آن موضع می‌گیریم، و از سوی دیگر خودمان گاهی دیگران را از داشتن این حق محروم می‌کنیم و‌‌ همان کاری را انجام می‌دهیم که برای سایر کشور‌ها آن عمل را قبیح می‌دانیم.

شماری از نمایندگان درخواست کرده‌‌اند که ‌رئیس‌جمهوری پیشین کشور را ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان کنند، در حالی که آزادی بیان جزء حقوق اولیه هر شهروند است که به صراحت در قانون اساسی به آن اشاره شده است. طرح این خواست غیرقانونی، از طرف کسانی که قانونگذارند وجهه خوشایندی ندارد.

در هر کشوری مردم‌سالاری و آزادی بیان جزء حقوق اولیه افراد است که البته چارچوب‌هایی نیز در هر جا دارد. البته این حرف‌ها به منزله تایید یا رد آقای خاتمی نیست و فردی که عمری در این نظام خدمت کرده و عملکردهای مثبت زیادی دارد ممکن است مثل برخی مسئولان نظام نقاط اشکالی هم داشته باشد که قابل نقد است، ولی ممنوع‌البیان کردن خاتمی یعنی ترویج بداخلاقی‌ها و قانون‌گریزی و بی‌احترامی به شخصیت‌های محترم. البته واقعیت این است که این رفتار تندرو‌ها، تبلیغات انتخاباتی برای مجلس دهم است.

این افراد می‌خواهند با تخریب دیگران برای خود موقعیتی به دست آورند. حتی در موضوع استیضاح‌ها هم به گمان من انتخابات آینده دخیل است. گروهی و نه همه استیضاح‌کنندگان، قصد دارند با ممنوع‌البیان کردن خاتمی و استیضاح‌های سیاسی وزرا، برای انتخابات مجلس آینده اعلام موجودیت و ابراز قدرت کنند، بنابراین سایر نمایندگان باید هوشیار باشند و طبق اصل ۸۴ قانون اساسی با اظهارنظر خود جلوی بدعت‌ها و حرکت‌های سیاسی را بگیرند و اجازه ندهند پرده‌دری‌ها تاجایی پیش رود که هرکسی به خود اجازه دهد دیگری را بی‌آبرو و حیثیت وی را لگدمال کند.

اگر این افراد به بررسی و تحلیل نقاط ضعف و قدرت خاتمی و چهره‌های دیگر بپردازند و مستند تحلیل کنند، هیچ ایرادی ندارد و نقد منصفانه بسیار خوب است ولی اینکه کسی را از ریشه بزنیم، عین قانون‌گریزی و بی‌حرمتی به قانون و اخلاقیات است. اگر این روند ادامه داشته باشد، با نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم، شاهد اوج بی‌اخلاقی‌ها خواهیم بود و اگر برای این رفتار نسنجیده و تخریب شخصیت‌ها چاره‌ای نیندیشیم، چه‌بسا موضوعاتی مطرح شود که اعتماد مردم را به وکلایشان در مجلس و مصوبات‌شان مخدوش کند.

این‌طور که به نظر می‌رسد این افراد قاعده بازی سیاسی را بلد نیستند، چراکه اگر بلد بودند اینقدر زود و با رفتار تخریبی شروع نمی‌کردند. البته باید توجه داشت وقتی ما به قانون اساسی سوگند خورده‌ایم، باید به اصول آن پایبند باشیم و خارج از آن رفتار نکنیم. در قانون اساسی اصل تفکیک قوا به صراحت بیان شده است. وقتی قانون اساسی وظایف را بین قوا تقسیم کرده، یعنی اینکه هیچ قوه‌ای اجازه دخالت در امور قوه دیگر را ندارد. قوه مقننه وظایف مشخصی دارد و نباید در امور مربوط به قوه قضائیه یا مجریه دخالت کند.

البته تعامل قوا بحث دیگری است. متاسفانه امروزه برای برخی تشکیل محکمه و رسیدگی به پرونده و صدور حکم به مسائلی شخصی تبدیل شده است و برخی افراد برای خود دادگاه تشکیل می‌دهند و پس از بررسی پرونده طبق میل خود رای صادر می‌کنند، که این اوج قانون‌شکنی است. اگر مدارک و مستنداتی علیه کسی وجود دارد باید آن مدرک را در اختیار مرجع رسیدگی‌کننده قرار دهیم نه اینکه شخصا علیه وی اعلام موضع کنیم. 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.1727