+ A - تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۱ کد مطلب: 89695
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محمدجواد حق شناس، استاد علوم سیاسی
نگاه همچنان مثبت به دولت روحانی
نگاه همچنان مثبت به دولت روحانی

دولت باید تغییراتی را در بدنه و مدیریت میانی اعمال کند. نیروهایی که به شعارهای دولت ایمان دارند باید به کار گرفته شوند و آنان که از دولت گذشته باقی مانده‌اند باید از آنها خواسته شود که در صورت تمایل به باقی ماندن در این فضا، خود را با شعارهای دولت هماهنگ کنند.

یک سال از تنفیذ و تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان می‌گذرد. در زمان فعلی شاید مقایسه وضعیت کنونی کشورمان با یک سال گذشته در همین روزها خالی از لطف نباشد. در آن روزها دولت جدید تازه مستقر شده بود و میراث‌دار دولت گذشته بود.

مطمئنا هر صاحب‌نظر منصف و هر نگاه کارشناسانه براساس قواعد و مقررات خود در این مقایسه به این نتیجه می‌رسد که امروز در جایگاهی که قرار داریم به هیچ‌وجه با آنچه که آقای روحانی تحویل گرفته بود قابل قیاس نیست. در آن روزها فضای سیاسی کشور در عرصه سیاست خارجی در وضعیت به‌شدت بحرانی قرار داشت و ایران در آن مقطع به لحاظ نوع ارتباطات با جهان خارج در پایین‌ترین سطح خود در 35 سال گذشته قرار داشت. 

بنابر آن چه که امروز از این جایگاه و موقعیت می‌بینیم حداقل می‌توانیم نمره قابل قبول و مثبت به دولت در حوزه سیاست خارجه بدهیم. آقای روحانی و وزیر امور خارجه تلاش بسیاری را در یک سال گذشته برای کاهش تنش و افزایش اعتماد جامعه جهانی و همین‌طور بازگشت ایران به جایگاه مقبولی در عرصه بین‌الملل داشته است. نتیجه‌اش هم به وضوح مشخص است؛ رفت و آمد سران کشورها در یک سال گذشته به ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با هشت سال گذشته نیست.

تلاشی که در حل و فصل پرونده هسته‌ای نیز انجام گرفته است ثمرات تغییر نگاه دولت به مسائل گوناگون است و یکی از همین دستاوردهاست که به نمره قابل قبول می‌انجامید. یکی دیگر از حوزه‌هایی که با تغییر نگاه دولت تغییرات محسوس داشته است حوزه آموزش عالی است. در این حوزه در مقایسه با وضعیت اسفناکی که در هشت سال گذشته دچار آن بوده‌ایم، بهبود همراه با امیدی حاصل شده است. این تغییرات در حوزه دانشگاه‌ها، هیات‌های علمی دانشگاه و بخش‌های دانشجـویـی موجب آرامش شده است. در این زمینه بحث مقابله با فساد در فضای آموزش عالی بسیار قابل تقدیر است. یکی از این موارد پیگیری همان 3700 نفر بورسیه‌های دکتراست که به صورت غیرقانونی شامل حال افراد شده است. 

به عبارتی مقابله با رانت سیاسی و جناحی در این دولت پیگیری می‌شود. البته امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند و برخورد قاطع و قانونی با آنها اتفاق بیفتد چنانچه این مقوله قابل مقایسه با فساد 3000 میلیاردی و جریان بابک زنجانی است و امیدواریم به همان شدت و حدت پیگیری شود. 

دولت در حوزه فرهنگ و جامعه نیز تلاش‌های بسیاری داشته است و دستاوردهای آن نگاه جامعه را نسبت به دولت مثبت نگه داشته است. تنها موردی که می‌توان گفت وعده‌های دولت در آن چندان به ثمر نرسیده حوزه سیاست داخلی است. در این حوزه دولت باید تلاش بیشتری به‌ویژه در رابطه با طرح احزاب داشته باشد.

همچنین دولت باید تغییراتی را در بدنه و مدیریت میانی اعمال کند. نیروهایی که به شعارهای دولت ایمان دارند باید به کار گرفته شوند و آنان که از دولت گذشته باقی مانده‌اند باید از آنها خواسته شود که در صورت تمایل به باقی ماندن در این فضا، خود را با شعارهای دولت هماهنگ کنند. به نظر می‌رسد در این زمینه کم‌کاری صورت گرفته است و باید تلاش بیشتری از سوی دولت صورت گیرد تا نگاه مثبت مردم به دولت یازدهم همچنان به قوت خود باقی بماند.
 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3052