+ A - تاریخ ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۳ کد مطلب: 90585
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
شاهین شایان‌آرانی*
دلایل کاهشی شدن شاخص بورس
دلایل کاهشی شدن شاخص بورس

باید فضای بازار رقابتی باشد، حال این فضا می‌تواند در برخی مواقع درحال رکود و در برخی دیگر باعث رشد شود. از سوی دیگر نمی‌توان به‌صورت تصنعی به این بازار جهت دارد و آن را هدایت کرد.

درباره افت شاخص بورس از ابتدای امسال و روزهای گذشته دلایل زیادی مطرح می‌شود؛ اما قبل از بیان این دلایل لازم است به وضعیت شاخص بورس در  پارسال اشاره شود. شاخص بورس پارسال با رشد عجیب و غریبی همراه بود تا اینکه از دی‌ماه مرتبا اعلام شد که رشد بی‌رویه شاخص مبنای اقتصادی و منطقی ندارد و این پایداری نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.

این مساله نگرانی‌های زیادی را به‌دنبال داشت. حتی هشدارهای لازم به فعالان  بازار سرمایه داده شد اما متاسفانه مسئولان امر و کسانی که ذی‌نفع بودند از این اخبار ناراحت می‌شدند تا اینکه از بهمن‌ماه روند صعودی شاخص تعدیل و افت شاخص ادامه‌دار شد.

از ابتدای سال نیز این روند ادامه داشت تا نقطه‌ای که بازیگران بازار سرمایه به‌ناچار پذیرفتند که اتفاقی در این بازار خواهد افتاد. حتی دولت در مقطعی به اشتباه سعی کرد به بانک‌ها و بازیگران بازار اعلام کند که سهام بخرند و از این طریق قصد داشت تا از این بازار حمایت کند؛ اما به‌ اعتقاد بنده، این حمایت‌ها فایده‌ای ندارد و همچون مسکنی است که تنها در مقطعی کوتاه جوابگو خواهد بود بنابراین نتوانستیم ریشه‌ای مسائل این بازار را حل و فصل کنیم تا اینکه امروز شاخص در مدار 73 و 74 هزار واحد مانده است.

به‌عبارت دیگر شاخص این روزها بلاتکلیف است. به‌نظر می‌رسد یکسری نهادهای حاکمیتی سهام خریداری می‌کنند که شاخص به پایین‌ترین حد خود نرسد. اما نکته قابل توجه در این میان این است که بازار باید به نقطه تعادل برسد و عرضه و تقاضای واقعی برمبنای اقتصاد تعیین شود؛ نه اینکه عده‌ای سهام خریداری کنند و به‌صورت کاذب شاخص را هدایت کنند.

دراین میان اگر شاخص به نقطه تعادل نرسد، رشد کرده و دیگر نمی‌توان اطمینان داشت که شاخص پایدار بماند. شاخص همچنان جا دارد که تعدیل شود و باید حمایت‌شده حرکت کرد تا وضعیت بلاتکلیفی بازار از بین برود و شاخص به نقطه تعادل برسد. متاسفانه درکشور ما بورس مانند نظام بانکی است بنابراین نباید به صورت کاذب در این بازار تقاضا ایجاد کنیم و تنها به نفع عده‌ای کار کنیم.

باید فضای بازار رقابتی باشد، حال این فضا می‌تواند در برخی مواقع درحال رکود و در برخی دیگر باعث رشد شود. از سوی دیگر نمی‌توان به‌صورت تصنعی به این بازار جهت دارد و آن را هدایت کرد. علاوه‌براین وضعیت شاخص نتیجه وضعیت و شرایط فعلی است و بورس هیچ‌وقت عملکرد مدیران را برحسب شاخص ارزیابی نمی‌کند بلکه عملکرد مدیران براساس سلامت شاخص و عدالت حاکم در بازار و قوانین و مقررات بازار، شفافیت اطلاعات و نظارت ارزیابی می‌شود. 

علاوه‌براین در چنین شرایطی مدیران تنها باید تاکید بر عدالت و گستردگی بازار و جذب سرمایه‌گذار خارجی و داخلی داشته باشند. اما درباره افت شاخص بورس از ابتدای امسال و هفته‌های گذشته چندین عامل مطرح است که بخش اصلی آن به مذاکرات و تحریم‌ها و وضعیت مبهم اقتصاد بازمی‌گردد.

البته دراین میان رشد کاذب شاخص به دلیل تقاضای کاذب ایجاد شده حاصل از نقدینگی سرگردان از دیگر عواملی است که باعث افت‌ شاخص شده است. در این میان کاهش نرخ سود بانکی نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند بر افت شاخص تاثیر‌گذار باشد چراکه همچون گذشته با تغییر نرخ سود بانکی، سرمایه‌های سرگردان وارد بورس و رشد کاذب شاخص خواهند شد. 

*کارشناس بازار سرمایه

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2426