+ A - تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۲ کد مطلب: 91219
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محمدرضا رهبر*
نکاتی در مورد افت این روزهای شاخص‌ بورس
نکاتی در مورد افت این روزهای شاخص‌ بورس

نزدیک به یک هفته از افت پی در پی شاخص بورس و سقوط این شاخص به کانال 72 هزار واحدی می‌گذرد و شاید خیلی‌ها از خود بپرسند که دلیل این روند کاهشی معاملات سهام چیست و چه زمانی شاخص بورس به روزهای خوب باز می‌گردد؟

با اینکه نوسانات قیمت در ذات بازارسرمایه است و فعالان بازار سرمایه نیز به خوبی از این موضوع آگاهند؛ اما آنچه که در روزهای گذشته رخ داده، افت مستمر شاخص‌های بورس است که بسیار نگران‌کننده می‌نماید و نشان می‌دهد که شاخص اعتماد سرمایه‌گذاران و سهامداران به بورس‌کاهش یافته است.

دیگر وضعیت شاخص‌ها به این ترتیب نیست که فرضا چهار روز منفی باشد و سه روز مثبت، بلکه هر روز رشد منفی شاخص‌ها رخ می‌دهد و بخشی از سهامداران در حال خروج از بازار سرمایه‌اند که برای مقابله با آن باید اعتماد عمومی به بازار جلب شود. امروز فعالان بازار سرمایه، شتاب در فروش سهام و تاخیر و بازنگری در خرید دارند که بخشی از این رفتارها را باید در بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران‌وسهامداران به سیاست‌های اقتصادی جست‌وجو کرد.

سیاست‌های پولی، مالی و تعرفه‌ای، موضوع بهره مالکانه و قیمت خوراک پتروشیمی از مواردی هستند که این روزها دامن بازار سرمایه را گرفته و در سلب اعتماد عمومی به بورس نقش دارند و موجب فرار سرمایه از این بازار شده‌اند و در قبال اتخاذ این نوع سیاست‌ها ارزش بازار سرمایه کاهش یافته است. برای برون‌رفت ازچنین شرایطی دولت و مجلس باید هر چه زودتر به فکر تعدیل سیاست‌هایی باشند که عمده آنها در بودجه امسال گنجانده شده است.

حتی اگر لازم باشد، باید اصلاحاتی درساختار بودجه امسال صورت بگیرد. چون مقوله بهره مالکانه و نرخ خوراک پتروشیمی‌ها باید بازنگری شود . ازطرفی باید با تحریک شاخص‌های اقتصادی، به‌ویژه در بخش خروج از رکود، اعتماد سرمایه‌گذاران را به بازار سرمایه بازگرداند تا برق امید در بازار سرمایه بدرخشد. شاخص‌های کلان اقتصادی هنوز موقعیت مطلوبی را برای سرمایه‌گذاران ترسیم نمی‌کند.

در همین حال بخش‌های مختلف اقتصاد نظیر صنعت با رکود دست و پنجه نرم می‌کند. کاهش رشد نقدینگی برای کنترل تورم موجب شده که نهادهای اقتصادی و هلدینگ‌ها هم نتوانند برای سهام‌های زیرمجموعه خود بازارگردانی کنند. افراد حقیقی درحال خروج از بازارند و افراد حقوقی هم مدتی است حضور کمرنگی در بازار سرمایه دارند. موسسات مالی که در رونق بورس نقش داشتند امروز به دلیل محدودیت‌هایی نظیر سیاست خروج از بنگاه‌داری، حضور خود در بازار سرمایه را کم‌رنگ کرده و حتی به‌زودی منتفی می‌کنند.

امروز بازار سرمایه نیاز به محرک واقعی دارد چراکه سیاست‌های مقطعی دیگر جوابگو نیست. مگر پیش‌ از این دولت 5 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه تزریق نکرد با این حال اتفاق خاصی نیفتاد و تاثیر جزئی بر بورس گذاشت. حمایت‌ از صنایع یعنی تداوم سرمایه‌گذاری، یعنی رشد شاخص‌ها، یعنی چرخیدن چرخ اقتصاد که برای بازار سرمایه به عنوان موتور محرک تلقی می‌شود. ارتباط بورس با صنایع و به‌طور کلی تولید دو طرفه است هر چه شاخص‌ها رشد کنند جذب سرمایه بیشتر می‌شود و به این ترتیب صنایع بزرگ از تامین منابع مالی مطمئن برخوردار می‌شوند. 

اما فرار سرمایه از بورس برای تولید ناخوشایند است. شاید بخشی از سرمایه‌های خارج شده از بورس سر از سپرده‌های بانکی درآورد که باز هم بد نیست اما قطعا بخش عمده‌ای به صورت ارز در خانه‌های مردم انباشته شده است. اگر تدبیری اندیشیده نشود چه بسا نقدینگی فراری از بازار سرمایه به خارج از کشور برود که برای اقتصاد کشور زنگ خطر است. با این تفاصیل باید هر چه زودتر در سیاست‌هایی که موجب به‌هم ریختگی بازار سرمایه شده است، تجدید نظر شود.

مقداری دست بانک‌ها را باز بگذارند تا از سهام‌ شرکت‌های زیرمجموعه خود پشتیبانی کنند و صندوق‌های وابسته را از حالت رکود در بیاورد. تصمیمات برای نظام بانکی باید با در نظر گرفتن جوانب کار باشد. در کنار آن توجه به روابط بین‌المللی هم اهمیت دارد.

*عضو سابق هیات‌مدیره شرکت بورس

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.2653