+ A - تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۹ کد مطلب: 91392
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
چیا فوادی
باید کرسی‌های بین‌المللی بازپس گرفته شوند
باید کرسی‌های بین‌المللی بازپس گرفته شوند

صفایی‌فراهانی البته سه کرسی دیگر را در اختیار داشت و مهم‌تر از همه اینها عضویت صفایی فراهانی در زیرکمیته اجرایی فیفا بود. صفایی و دادگان بارها و بارها در جلسات فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در زوریخ و کوالالامپور شرکت می‌کردند.

صدای محمدرضا نوایی و هادی عامل که اولی در دهه 60 و دومی در دهه 70 گزارشگر کشتی‌های رادیویی و تلویزیونی بودند همیشه در گوشمان است. امان از داوری، امان از بی‌کسی، امان از بی‌پشتوانه‌ای!

داورها سر کشتی‌گیران ایرانی را می‌بریدند و گزارشگران برایمان ضجه می‌زدند. زار می‌زدند و اشک توی چشم‌هایمان می‌آمد. اصلا هر وقت کشتی می‌دیدیم، بیشتر از اینکه از حریف بترسیم، از داورهای دور تشک می‌ترسیدیم. اگر کشتی‌گیران ایرانی می‌بردند، خلافش ثابت می‌شد.

کسی توقع نداشت که داور حتی براساس حق و حقیقت به ایران امتیاز بدهد. بعد هم اگر می‌باختیم میزگرد می‌گذاشتند و می‌گفتند چون کرسی بین‌المللی نداریم، این بلاها سرمان می‌آید. نبود کرسی‌های بین‌المللی همیشه توی سر ورزش ما خورده است و فقط مختص به کشتی نیست.

همین بلا سالها در فوتبال هم سرمان آمد تا اینکه محسن صفایی‌فراهانی رئیس وقت فدراسیون فوتبال و به خاطر تسلط خوب به زبان انگلیسی خیلی زود اعتماد مدیران فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا را کسب کرد و به تنهایی چهار پست نایب‌رئیس کمیته مسابقات، عضو کمیته اجرایی، عضو کمیته برگزاری مسابقات باشگاهی و عضو کمیته لیگ حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا را در اختیار گرفت.

پس از حضور محمد دادگان در فدراسیون فوتبال، او عضو کمیته اجرایی AFC شد و به خاطر اعتباری که صفایی‌فراهانی به عرصه مدیریت فوتبال ایران در آسیا بخشیده بود و همچنین تلاشی که خود دادگان داشت اجازه نداد تا پست کمیته اجرایی از دست برود.

صفایی‌فراهانی البته سه کرسی دیگر را در اختیار داشت و مهم‌تر از همه اینها عضویت صفایی فراهانی در زیرکمیته اجرایی فیفا بود. صفایی و دادگان بارها و بارها در جلسات فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در زوریخ و کوالالامپور شرکت می‌کردند.

در دولت اول احمدی‌نژاد و پس از برکناری ناجوانمردانه محمد دادگان توسط محمد علی‌آبادی معاون محموداحمدی‌نژاد، ترکیب کرسی‌های ایرانی هم تغییر کرد ولی کرسی کمیته اجرایی به خاطر چهارساله بودن این کرسی و حضور دو ساله دادگان و سپس کنار رفتن دادگان باقی مانده بود اما کفاشیان نام صفایی و دادگان را خط زد تا خودش بتواند به کمیته اجرایی برسد.

اما زمانی که علی سعیدلو رئیس سازمان تربیت بدنی بود دوست داشت تا بتواند معاون رئیس وقت کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی محمد بن همام شود. در حالی که همه چیز آماده و مهیای این بود که علی کفاشیان این کرسی را کسب کند اما سعیدلو که او هم رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون احمدی‌نژاد در دولت دومش بود، این اجازه را نداد تا شکست سعیدلو در انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا که به قیمت از دست رفتن کرسی ایران در کمیته اجرایی آسیا تمام شد یکی از مهم‌ترین کرسی‌های بین‌المللی از دست برود.

این ضربه مهلک در حالی وارد بدنه ورزش کشور شد که بسیاری عقیده داشتند سعیدلو به خاطر خودش کرسی ایران را سوزاند تا ایران پس از 12 سال کرسی مهم اجرایی را از دست بدهد کفاشیان به خاطر سعیدلو انصراف داد تا علی سعیدلو نیز برای گرفتن پست تشریفاتی نایب‌رئیسی ناکام بماند و کرسی ایران از دست برود. باید کرسی‌های بین‌المللی هر چه زودتر بازپس گرفته شوند. هم در کشتی و هم در فوتبال و هم در همه رشته‌ها. امیدواریم که امیررضا خادم، یخ نداشتن کرسی را امروز بشکند.

 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.1899