+ A - تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۹ کد مطلب: 91485
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محسن صادق‌زاده*
شأن بسکتبال ایران موفقیت در جام جهانی بود
شأن بسکتبال ایران موفقیت در جام جهانی بود

اگر می‌بینید که تیم ملی ایران در دو بازی برابر مصر و فرانسه عملکرد بهتری داشت به این دلیل بود که صمد در پست اصلی خودش به کار گرفته شد و باعث بهبود کیفیت تیم ملی بسکتبال ایران شد. قطعا مشکل اصلی کمبود بازیکنان جایگزین بود.

برخلاف آنچه که گفته می‌شود شاید اولویت دادن به بازی‌های آسیایی نسبت به جام جهانی باعث کم شدن ‌انگیزه بازیکنان در اسپانیا شده است اما مصاحبه‌های ملی‌پوشان ایران قبل از اعزام به جام جهانی 2014 حکایت از ‌انگیزه بالای آنها داشت و همه آنها هدف‌شان موفقیت در جام جهانی و حتی تلاش برای صعود به دور دوم این رقابت‌ها بود و اصلا توقع کارشناسان و علاقه‌مندان به تیم ملی بسکتبال ایران هم همین نکته بود.

قهرمانی در بازی‌های آسیایی اینچئون لازم است اما شأن بسکتبال ایران با توجه به قهرمانی در آسیا و سابقه حضور در مسابقات جهانی و المپیک این بود که برای موفقیت در مرحله گروهی با حریفان رقابت کنند.

نگاهی به عملکرد تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی بسکتبال نشان می‌دهد که ما در پست‌های«یک و پنج» دارای ذخیره‌های مطمئنی برای مهدی کامرانی و حامد حدادی نبودیم و خروج این دو بازیکن تاثیرگذار، تیم را با افت محسوسی مواجه می‌کرد و حتی باعث افت کیفی صمد نیکخواه‌بهرامی هم می‌شد.

اگر می‌بینید که تیم ملی ایران در دو بازی برابر مصر و فرانسه عملکرد بهتری داشت به این دلیل بود که صمد در پست اصلی خودش به کار گرفته شد و باعث بهبود کیفیت تیم ملی بسکتبال ایران شد. قطعا مشکل اصلی کمبود بازیکنان جایگزین بود. 

نگاهی به آخرین دیدار ایران در مرحله گروهی جام‌جهانی در برابر فرانسه نشان می‌دهد که بازیکنان ذخیره ایران در این بازی سرنوشت‌ساز فقط موفق به کسب چهار پوئن برای تیم ملی شده بودند در حالی که در تیم فرانسه ذخیره‌ها موفق به کسب 32 امتیاز در برابر ایران شدند و یکی از دلایل اصلی پیروزی فرانسوی‌ها در برابر ایران همین نکته بود. در کل مسابقات نیمکت‌نشینان ما فقط 15 درصد در موفقیت تیم تاثیر داشتند در حالی که استاندارد این مسابقات حاکی از تاثیر 42 درصدی ذخیره‌های سایر تیم‌ها بود. 

البته نمی‌توان منکر این نکته شد که ما سه بازیکن تاثیر‌گذار و باتجربه یعنی سامان ویسی، آرن داودی و جواد داوری را به دلایل مختلف ازجمله مصدومیت در اختیار نداشتیم اما به هر حال شاید می‌شد در بعضی از پست‌ها بازیکنان بهتری را برای حضور در جام‌جهانی انتخاب کرد. 

در مورد مسابقات آسیایی اینچئون هم باید گفت که قهرمانی در آسیا توقع زیادی نیست و با توجه به کمبود مدال طلای بازی‌های آسیایی در افتخارات تیم ملی بسکتبال ایران و همچنین نگاه حرفه‌ای و پختگی بازیکنان، آنها قطعا از ‌انگیزه بالایی برای رسیدن به این موفقیت برخوردار خواهند بود. قطعا ملی‌پوشان ایران تشنه قهرمانی هستند و اتفاقا کادر فنی هم ‌انگیزه رسیدن به این مهم را به آنها القا می‌کند. 

*کارشناس بسکتبال

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3254