+ A - تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۱:۳۲ کد مطلب: 91650
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
امین تارخ*
رقم دستمزد بازیگران هیایویی هیچ است
رقم دستمزد بازیگران هیایویی هیچ است

امنیت شغلی زمانی به‌وجود می‌آید که ممیزی‌ها اینقدر دست ‌و پاگیر نشوند و در راس تمام این امور قدری توجه، شناخت و برخورداری از وجدان حرفه‌ای اهمیت داشته باشد.

 

 بسیاری از مطالبی که درباره دستمزد بالای بازیگران مطرح می‌شود، هیاهویی برای هیچ است. شاید این‌طور گفته شود که بازیگران در مجموعه تولیدات سینمایی یا تلویزیونی، بیشترین دستمزد را دریافت می‌کنند، اما واقعیت این است که هیچ‌کس فکر نمی‌کند تعداد ماه‌های بیکاری یک بازیگر و عمر حرفه‌ای او چقدر است.

این همه حرف و حدیث درباره دستمزدهایی که به کلان معروف شده و البته کلان هم نیستند،‌ مگر چند نفر از 550 عضو صنف بازیگران را دربر می‌گیرد؟ آن هم در شرایطی که دستمزدها براساس عرضه و تقاضا پرداخت می‌شوند. وقتی یک بازیگر برای حضور در پروژه‌ای 80 میلیون تومان می‌گیرد، باید در نظر داشت که چند ماه بیکاری داشته یا چند ماه بیکار خواهد بود تا سراغ کار دیگری برود.

پس با توجه به این موضوع که معمولا بازیگران مطرح و سوپراستار سالی یک یا دو فیلم بیشتر بازی نمی‌کنند،‌ اگر برای بازی در فیلمی 60 میلیون تومان دستمزد بگیرند رقم زیادی نخواهد بود، چون اگر این رقم را برای دو فیلم حساب کنیم، می‌شود 120 میلیون، یعنی ماهی 10 میلیون تومان. آیا این رقم برای کسی که به‌عنوان سوپراستار، نقش اول یک فیلم را بازی می‌کند زیاد است؟

این را هم از یاد نبریم که بازیگران باید به فکر آینده خود باشند، چون عمر کاری آنها به‌ویژه سوپراستارها محدود است، این در حالی است که در جهان بازیگرانی هستند که سال‌های زیادی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، اما تردیدی نیست که به مرور زمان دستمزد آنها نیز کاهش می‌یابد و بعد هم مستمری‌بگیر می‌شوند، پس خیلی زیاد نیست اگر سوپراستار ما در این مملکت ماهانه 10 میلیون تومان دریافت کند چون خوب می‌دانیم که وضعیت مستمری‌بگیران سینما چگونه است.

ما بازیگرانی داریم که ماهی 360 هزار تومان مستمری می‌گیرند و این برای وزارت فرهنگ و ارشاد و سینمای ما متاثرکننده است؛ یا مثلا یکی از بازیگران دیگر پنج سال قبل 600 هزار تومان وام گرفته و بازیگر دیگری هم ضمانت او را کرده است، اما الان هیچ کدام پول برگرداندن این وام را ندارند و این دقیقا همان جایی است که بحث امنیت شغلی مطرح می‌شود.

تمام این بحث‌ها و حاشیه‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که در این مملکت کسانی هستند که ماهانه 35 میلیارد تومان می‌گیرند و کسی دوربین و میکروفنی جلوی آنها نمی‌برد تا بپرسد این پول‌ها از کجا آمده است! امنیت شغلی زمانی به وجود می‌آید که در تمام صنوف و در تمام سطوح آموزش وجود داشته باشد؛ زمانی که از قافله سینمای دنیا عقب نمانیم و زمانی که حداقل 1350 سالن سینما یا به ازای هر 50هزار نفر یک صندلی داشته باشیم نه مانند امروز که 250 سالن داریم و تازه بخش عمده‌ای از آنها هم از دور خارج هستند.

امنیت شغلی زمانی به‌وجود می‌آید که ممیزی‌ها اینقدر دست ‌و پاگیر نشوند و در راس تمام این امور قدری توجه، شناخت و برخورداری از وجدان حرفه‌ای اهمیت داشته باشد. 

پی‌نوشت: قرار است از امین تارخ در شانزدهمین جشن خانه سینما به خاطر سال‌ها فعالیت در عرصه بازیگری و نیز به‌عنوان مدرس بازیگری تجلیل شود. خبرگزاری ایسنا به این مناسبت به سراغ او رفته است. 

*رئیس انجمن بازیگران سینما

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.3535