+ A - تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۸ کد مطلب: 91673
نسخه مناسب چاپچاپ ارسال به دوست
محمدمنصور عظیم‌زاده‌اردبیلی*
کارت‌های معافیت؛ شبکه‌ای یا فردی؟

نکته اینجاست که آقایان اتفاقا براساس بند‌های 5 و 8 ماده 35 اساسنامه جدید، تصویب آیین‌نامه‌ها را در اختیار هیات رئیسه می‌دانند و از این حیث استدلال رئیس کمیته اخلاق درست است، غافل از اینکه کل اصلاحات اساسنامه به دلالیل متعدد زیر سوال است و نامعتبر.

یکی از نقاط کلیدی در کشف موضوع کارت‌های جعلی بازیکنان، زمان ورود آنها به باشگاه‌ها در زمان صدور کارت جعلی است، اینکه چه کسانی در آن زمان، این فرآیند را در درون فوتبال تسهیل می‌کرده‌اند؟

مگر می‌شود بازیکنی که تا دیروز برای باشگاهش بیست و چهار ساعته بازی می‌کرده یک دفعه کارت معافیت پزشکی مثل کم بینایی، معلولیت و...برای باشگاه بیاورد و به صورت مداوم برای آنها بازی کند و آنها هم ندانند که چه اتفاقی افتاده؟ هیات‌ها هم نمی‌دانستند چه اتفاقی افتاده؟ فدراسیون و سازمان لیگ هم نمی‌دانستند؟

این اظهار بی‌اطلاعی‌ها به نظر بعید می‌رسد!  فدراسیون فوتبال با تبرئه کامل خود و اظهار بی‌اطلاعی مطلق خودش، هیات‌ها و باشگاه‌ها و کمیته مسابقاتش درصدد مقصر جلوه دادن ضلع بیرونی فوتبال دارد و این فرآیند را کاملا شخصی ارزیابی می‌کند در حالی که سازماندهی بودن و شبکه‌ای بودن این موضوع بیشتر به چشم می‌آید. با توجه به تعدد و وسعت این تخلف به نظر می‌رسد این موضوع سه طرف دارد درون فوتبال، بیرون فوتبال و واسطین مرتبط با فوتبال و نظام وظیفه و نیروهای مسلح.سوال مهم این است که آیا امکان‌پذیر است بدون برخورداری از یک شبکه سازماندهی شده و واسط در درون فوتبال و بیرون آن این تخلف به این گستردگی رخ دهد؟

نکته اینجاست که پس از قهرمانی فولاد خوزستان موضوع بازیکنان سرباز مطرح شد و معنی‌اش این است که بدنه فوتبال از این ماجرا آگاه بودند و افشاگری کارت‌ها بدون دخالت مراجع بیرونی فوتبال صورت گرفت. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که در داخل فوتبال بسیاری از این روند مطلع بوده‌اند. ما که چشممان از کمیته اخلاق فدراسیون آب نمی‌خورد اما از سایر نهادهای امنیتی و بازرسی می‌خواهیم این شبکه را چه در درون فوتبال و چه در بیرون فوتبال به‌طور کامل شناسایی کنند.

کمیته اخلاق به جای اینکه به بحث واضح و شفاف پرداخت رشوه و تسهیل کردن این فرآیند توسط فوتبالی‌ها در فرض اطلاع بپردازد به موضوعی می‌پردازد که اساسا حتی حکم شرعی آن هم برای حرمت وجود ندارد. آنچه در مناظره در برنامه90 گذشت فارغ از اینکه در خصوص خالکوبی، کمیته اخلاق می‌تواند و یا ضرورت دارد وارد شود در حالی که موضوع مهمتری نظیر تخلفات گسترده کارت معافیت وجود دارد، بحث آئین نامه کمیته است.

نکته اینجاست که آقایان اتفاقا براساس بند‌های 5 و 8 ماده 35 اساسنامه جدید، تصویب آیین‌نامه‌ها را در اختیار هیات رئیسه می‌دانند و از این حیث استدلال رئیس کمیته اخلاق درست است، غافل از اینکه کل اصلاحات اساسنامه به دلالیل متعدد زیر سوال است و نامعتبر.

آقایان برای راحت کردن کار خودشان دقیقا بررسی و تصویب آیین‌نامه‌های ارائه شده به وسیله کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون را در اختیار هیات رئیسه ذیل بند 5 ماده 35 قرار داده‌اند و جالب‌تر اینکه همین بند 5 ماده 35 هم در مجمع چهارم دی‌ماه 1390 رای‌گیری نشده و مصوب فرض شده و نامعتبر است، چون توضیحات کتبی برای این ماده نظیر 11-10 مورد دیگر در جلسه مجمع اصلاحات اساسنامه همراه با رای‌گیری محقق نشده است.

*رئیس سابق کمیته بین‌الملل فوتبال

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
  • آخرین خبرها
  • پربیننده‌ها
صندلی جاکفشی ایکیا ایران
0.202